Urządzenie o nazwie Cómodo Gear to osobisty "klimatyzator" noszony na szyi. Jego funkcją jest chłodzenie krwi przepływającej przez tętnicę szyjną w celu obniżenia temperatury ciała.

Specjalny przenośny klimatyzator

Nowa alternatywa, którą Fujitsu zaprezentowała pod koniec maja 2020 w Japonii, może być bardziej interesująca niż osobiste "klimatyzatory" będące już na rynku. Cómodo Gear/Comfortable Gear/Wygodny sprzęt to przenośne urządzenie, które nosimy na szyi, aby bezpośrednio chłodzić tętnicę szyjną - jedną z najważniejszych tętnic w ludzkim ciele, ze względu na dużą ilość krążącej krwi; a krew z kolei może służyć jako naturalny „środek chłodzący” dla naszego organizmu. Urządzenie ma trzy zimne obszary, które bezpośrednio dotykają skóry.

Jak to działa?

Mechanizm chłodzący umieszczony na szyi przekazuje ciepło do chłodzonego wodą radiatora noszonego w pasie.  Bezpośrednie chłodzenie tętnicy szyjnej zapewnia bezpośrednie chłodzenie. Położenie dwóch stref bocznych zgadza się z położeniem żył i tętnic szyjnych. 

Masa urządzenia noszonego na szyi wynosi około 170 g, a chłodnicy i akumulatora około 840 g. Akumulator litowo-jonowy zapewnia 2 do 4 godzin chłodzenia. Czas ładowania wynosi 3 godziny. Japoński producent twierdzi, że urządzenie zapewni efekt chłodzenia, nawet jeśli temperatura przekracza 35ºC.

Dla kogo?

Cómodo jest skierowane głównie do osób pracujących na zewnątrz w gorącym słońcu lub w otoczeniu bez dostępu do klimatyzacji, takich jak budownictwo, a także pracowników fabryk i pracowników ochrony, czy organiztorów wydarzeń.

To nie wszystko

Fujitsu ma w planach dalszy rozwój urządzenia, którego celem będzie dostarczanie bardziej szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia czy lokalizacji użytkownika. Ma Bluetooth i NFC, dzięki czemu można go podłączyć do telefonu komórkowego, aby uzyskać dane na temat naszego zdrowia, m.in. takie jak temperatura ciała.

Dodatkową funkcją ma być np. przełączanie się na funkcję ogrzewania, sterowanie ze smartfona, wykrywanie nieprawidłowych czynności życiowych.

Kiedy na rynku?

W tej chwili nie znamy szczegółów wprowadzenia Comfortable Gear ani w Japonii, ani w pozostałej części świata. Na ten system może być duże zapotrzebowanie ze względu na globalny wzrost temperatur i pandemię, która wymusiła noszenie maseczek, co w wyższych temperaturach może nie być komfortowe.