Grupa KLIMA-THERM oddała do użytku w Katowicach specjalistyczne centrum szkoleniowo-badawcze wyposażone w urządzenia klimatyzacyjne marek FUJITSU, KLIMOR i CLINT. To drugi, po Gdańsku, obiekt "Akademii KLIMA-THERM" i jednocześnie pierwszy zlokalizowany w Południowej Polsce.

W uroczystości otwarcia obecni byli Zarząd i Pracownicy Spółki KLIMA-THERM i FUJITSU General oraz zaproszeni goście w tym dystrybutorzy, projektanci i inwestorzy regionu południowego. Wykład inauguracyjny przygotował i wygłosił dr inż. Jarosław Müller z Zakładu Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa Politechniki Krakowskiej, autor licznych publikacji technicznych. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Prezes Zarządu KLIMA-THERM Daniel Jaśkiewicz wraz z przedstawicielami koncernu Fujitsu General Ltd. Yasushi Asunama General Manager FGE oraz Akimasa Shirai Training Manager FGE.

Projekt "Akademia KLIMA-THERM" ma na celu podnoszenie kwalifikacji i wiedzy w dziedzinie najnowszych rozwiązań produktowych, technologicznych i konstrukcyjnych branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej, poprzez organizację szkoleń i wykładów warsztatowych dla firm współpracujących z Klima-Therm, projektantów, studentów wyższych uczelni technicznych i pracowników Gupy.

Na powierzchni 194 m2 katowickiej Akademii znajdują się dwie sale laboratoryjne, jedna sala wykładowa oraz zaplecze socjalne niezbędne do obsługi dużych grup szkoleniowych. Sale dydaktyczne wyposażono w urządzenia klimatyzacyjne w trybie pracy z pełną funkcjonalnością w zakresie chłodzenia i grzania, w tym w najnowsze systemy FUJITSU: VRF V-II, VRF J-II, system sterowania (sterownik dotykowy i sterownik centralny) oraz system MULTI 8 – o łącznej mocy chłodniczej wynoszącej 43 kW w układach bezpośredniego odparowania.

Ponadto w Akademii Grupy KLIMA-THERM zainstalowano także pompę ciepła WATERSTAGE FUJITSU, zestaw klimakonwektorów oraz agregat wody lodowej KLIMA-THERM by Clint. Z zakresu wentylacji w salach laboratoryjnych udostępniono centralę wentylacyjną KLIMOR o wydajności 1 500 m3/h wyposażoną w z wymiennik  obrotowy oraz rekuperator KLIMA-THERM KCX.
Instalację wszystkich urządzeń i systemów w nowym ośrodku Akademii KLIMA-THERM w Katowicach powierzono firmie AIRCO z Lędziny.

Warto wspomnieć, że otwarcie nowego obiektu w Katowicach zbiegło się w czasie z zakończeniem prac modernizacyjnych w gdańskim ośrodku Akademii KLIMA-THERM, funkcjonującym od roku 2007.

Oprócz doposażenia w najnowsze rozwiązania VAC, centrum szkoleniowo-badawcze w Gdańsku rozbudowano, a jego powiększona powierzchnia aktualnie wynosi 300 m2.
Ośrodek w Gdańsku dysponuje obecnie dwoma dedykowanymi pomieszczeniami laboratoryjnymi: FUJITSU oraz salą KLIMOR i CLINT. Akademia posiada również salę komputerową i osobną stołówkę.
Na wyposażeniu centrum szkoleniowego znajdują się wszystkie systemy klimatyzacji dostępne w ofercie firmy KLIMA-THERM, w tym m.in. zainstalowane z pełną funkcjonalnością 43 kW mocy chłodniczej w systemach bezpośredniego odparowania urządzenia FUJITSU: VRF V-II, VRF J-II wraz ze sterownikami i systemem zarządzania BMS, system MULTI 8 oraz pompa ciepła WATERSTAGE. Zakres prezentowanych urządzeń uzupełnia grupa klimakonwektorów i agregat wody lodowej KLIMA-THERM by Clint o łącznej mocy chłodniczej 50 kW. Do dyspozycji użytkowników Akademii w Gdańsku oddano także salę dydaktyczno-badawczą przeznaczoną do regulacji systemów wody lodowej, która umożliwia przetestowanie 6. podstawowych metod sterowania chłodnicami powietrza.

W sali szkoleniowej KLIMOR udostępniono specjalistyczną centralę wentylacyjną w wykonaniu higienicznym (MCKH) z wymiennikiem krzyżowym o wydajności 1 500 m3/h, rekuperator KLIMA-THERM KCX, system wentylacji sal operacyjnych w oparciu o stropy z nawiewem laminarnym (NSL) i modułem recyrkulacyjnym (MRH) oraz nawiewniki wirowe i kratki wyciągowe produkowane przez KLIMOR.

W Akademii w Gdańsku instalację urządzeń KLIMA-THERM by Clint oraz KLIMOR wykonała firma TECHMAX z Kwidzyna, natomiast za wykonanie instalacji w sali FUJITSU odpowiada firma PRO KLIM z Gdyni.

- Jesteśmy bardzo dumni, że dzięki dwóm tak dobrze wyposażonym ośrodkom szkoleniowo-badawczym, usytuowanym na południu oraz na północy Polski jesteśmy w stanie zagwarantować zarówno uczestnikom, jak i prowadzącym, najwyższy poziom realizacji szkoleń w zakresie wentylacji, klimatyzacji oraz grzania - powiedział Michał Zalewski, Kierownik Sekcji Szkoleń Akademii KLIMA-THERM. - Rozpowszechnianie wiedzy przy pomocy wysoce wyspecjalizowanych narzędzi, jakimi są profesjonalnie przygotowane sale wykładowe oraz badawcze, stwarza niepowtarzalną okazję do połączenia teorii z praktyką.

 

Akademia Grupy KLIMA-THERM

80-298 Gdańsk
ul. Budowlanych 48
tel. +48 58 768 0 333
fax +48 58 768 0 300

40-101 Katowice
ul. Chorzowska 108, budynek B
tel. +48 32 209 49 26
fax +48 32 314 17 30

e-mail: akademia@klima-therm.pl

Adres internetowy Akademii: http://www.klima-therm.pl/6/akademia

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystego otwarcia: