Firma Honeywell ogłosiła w lipcu, że we współpracy z polskimi organami celnymi, doprowadziła do zajęcia towaru (fałszywego czynnika chłodniczego HFO-1234yf) w porcie w Gdyni. Nabywca nielegalnej przesyłki wyraził zgodę na zajęcie i zgodził się pokryć koszty zniszczenia produktu.

Konfiskata jest ostatnim działaniem podjętym przez Honeywell w celu powstrzymania nielegalnym obrotem fałszywych produktów, przeznaczonych do instalacji klimatyzacyjnych samochodwych i innych systemów klimatyzacji. Tylko w ubiegłym roku organy celne w porozumieniu z Honeywell zajęły wiele przesyłek z podrobionym HFO-1234yf na całym świecie. Honeywell niedawno wniósł pozwy o naruszenie patentu przeciwko jednej europejskiej i dwóm chińskim firmom, które produkowały lub rozpowszechniały nielegalny HFO-1234yf.

"Pracujemy przez całą dobę, aby chronić użytkowników przed produktami wytwarzanymi z nieznanych źródeł, ponieważ mogą one być potencjalnie szkodliwe dla sprzętu lub zdrowia ludzkiego” - powiedział Richard Winick, wiceprezes i dyrektor generalny Automotive Refrigerants w Honeywell. „Istnieje kilka łatwych sposobów na uniknięcie zakupu nielegalnych czynników chłodniczych, w tym kupowanie czynników chłodniczych wyłącznie od renomowanego dystrybutora, który może udowodnić na piśmie, że ich produkt został dostarczony przez Honeywell lub licencjonowane źródło, nigdy nie kupuj czynników chłodniczych w opakowaniach generycznych lub niemarkowych i nigdy nie kupuj czynnika chłodniczego w Europie w nielegalnych zbiornikach jednorazowego użytku.”