Branża techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej wskazuje drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości: dekarbonizacja, wykorzystanie energii odnawialnej i większa efektywność energetyczna są na porządku dziennym. Wiodące międzynarodowe targi świętują imponujący powrót i przekraczają oczekiwania.

Targi ISH powróciły w imponujący sposób jako mega wydarzenie branżowe. Międzynarodowa branża techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej wykorzystała pięć dni targów od 13 do 17 marca na intensywne nawiązywanie kontaktów, doświadczanie innowacji i rozwijanie biznesu. 153 734 odwiedzających ze 154 krajów było więcej niż zadowolonych i po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią skorzystało z okazji, aby dowiedzieć się o status quo i przyszłości transformacji ciepłowniczej w sektorze budowlanym i zrównoważonym zaopatrzeniu w wodę. Wolfgang Marzin, prezes zarządu Messe Frankfurt: „ISH z nawiązką spełniło oczekiwania naszych klientów i pojawiło się we właściwym czasie, aby sprostać wyzwaniom naszych czasów, takim jak ochrona klimatu i bezpieczeństwo dostaw. Branża przedstawiła namacalne rozwiązania dla aktualnych wymagań politycznych, tak aby branża instalacyjna, jako najsilniejsza grupa odwiedzających, również skorzystała na tym."

Wysokie znaczenie społeczno-polityczne ISH zostało podkreślone przez zainteresowanie czołowych przedstawicieli politycznych. Podczas otwarcia targów niemiecka federalna minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Klara Geywitz zaapelowała o rozsądne okresy przejściowe, amortyzację społeczną i otwartość na technologię przy wdrażaniu transformacji ciepłowniczej. Premier kraju związkowego Hesja Boris Rhein i minister gospodarki Hesji Tarek Al-Wazir również skorzystali z okazji, aby przedyskutować gotowe rozwiązania rynkowe z branżą wystawienniczą. Z okazji odwiedzenia targów ISH nie przegapiła również Stephanie Wüst, Radna Miasta Frankfurtu i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Messe Frankfurt.


Najważniejsze zagadnienia branży w centrum dyskusji społecznej

2025 wystawców z 54 krajów zajęło cały obszar wystawowy we Frankfurcie i zaprezentowało najnowsze osiągnięcia na rynku ogrzewania, technologii klimatyzacji i wentylacji, inteligentnej automatyki domowej i budynkowej, a także nowoczesnego i zrównoważonego projektowania łazienek oraz innowacyjnej technologii instalacyjnej. Jako ważny element transformacji energetycznej szczególne znaczenie miały pompy ciepła, drewno jako źródło energii oraz alternatywne formy jej magazynowania. Kolejnymi interesującymi tematami były braki wykwalifikowanych pracowników w branży sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej oraz zmiany demograficzne, które wymagają łazienek odpowiednich dla osób starszych i wymagających opieki. Na porządku dziennym były innowacyjne systemy wentylacyjne i bezdotykowa armatura, które zyskują na znaczeniu w następstwie pandemii, a także nowe pomysły na oszczędzanie materiałów i zasobów w sektorze łazienkowym. W bogatym programie wydarzeń targowych najważniejsze trendy zostały zaprezentowane i omówione przez ekspertów.

Do hal wystawowych trafiło około 154 000 zwiedzających, w tym 44 procent z zagranicy. Po Niemczech do głównych krajów odwiedzających należały Holandia, Włochy, Francja, Szwajcaria, Belgia, Chiny, Wielka Brytania, Polska, Austria i Turcja. Wysoki poziom zadowolenia świadczy o tym, że wyjazd się opłacił. Według ankiety przeprowadzonej przez Messe Frankfurt, 94% z nich osiągnęło swoje cele związane z wizytą na targach, a 96% było zadowolonych z gamy eksponatów. Poprawy koniunktury w branży oczekuje 52 proc. zwiedzających.

Najbliższe targi ISH odbędą się w dniach 17 - 21 marca 2025 r.