Stainless Clean Shirokuma-kun to produkt dostępny tylko na rynku japońskim.

Nagrodę główną za doskonałość w kategorii "oszczędność energii i konserwacji" produkt Johnson Controls-Hitachi Air Conditioning Co., Ltd otrzymał podczas Energy Conservation Awards 2017 - konkursu zorganizowanego przez Energy Conservation Center w Japonii.

Stainless Clean Shirokuma-kun stanowią pierwszą serię w Japonii klimatyzatorów z technologią „Frost Wash” polegającą na możliwości automatycznego zamrożenia i rozmrożenia wymienników ciepła (elementy wymiennik są trudne do czyszczenia ręcznego) w klimatyzatorach w celu ich oczyszczenia z brudu, pleśni i tłuszczu. "Frost Wash" oczyszcza wnętrze urządzenia, zapobiegając pogorszeniu wydajności klimatyzacji wynikającym z zabrudzeń. Ta innowacja nie tylko "wymywa" wnętrze jednostki, ale także zmniejsza niepotrzebne wydatki na energię elektryczną. Ponadto klimatyzatory serii X Premium mają kompaktowe jednostki wewnętrzne o szerokości poniżej 800 mm, a jednocześnie zapewniają wyższą energooszczędność dzięki ulepszeniom wewnętrznych komponentów. Jury konkursu dostrzegło te innowacje.

Ceremonia wręczenia Energy Conservation Award odbędzie się 14 lutego 2018 w Tokyo Big Sight (Koto-ku, Tokio) podczas targów ENEX 2018.

"Frost Wash" zmywa uporczywy brud, utrzymując czystość wnętrza klimatyzatora, jednocześnie obniżając rachunki za prąd. Ponadto, klimatyzatory wyposażono w Kurashi Camera AI - technologię pozwalającą na rozpoznanie środowiska w pomieszczeniu, obserwującą liczbę osób przebywających w klimatyzowanym pokoju i przewidując stopień zanieczyszczeń do wnętrza klimatyzatora i tym samym inteligentnie kontrolując częstotliwość mycia. Urządzenie automatycznie realizuje cykl czyszczenia w momencie, gdy w pokoju nikogo nie ma.

Inne techniczne ulepszenia spowodowały, iż w porównaniu do istniejących jednostek, nastąpiła poprawa w zakresie APF o 1,3% do 5,9% przy znamionowej wydajności chłodniczej od 3,6 kW do 9,0 kW. W przypadku RAS-X40H2, o wydajności chłodniczej wynoszącej 4,0 kW, roczna wydajność zużycia energii (APF) osiąga wartość 7,7, co stanowi najwyższą aktualnie dostępną wydajność w zakresie oszczędności energii.

 

Źródło: www.jci-hitachi.com