R32 jest czynnikiem tzw. lekko palnym (klasa bezpieczeństwa A2L), a za to o dość niskim GWP (675, choć najnowsze badania podają, że wartość ta może być jeszcze niższa).  Poza tym, charakterystyka i ciśnienia tego płynu są zbliżone do własności R410A, co sprawia, że stosuje się go w podobnych rozwiązaniach (obecnie głównie klimatyzatory split i pompy ciepła).

Gdyby cały obecnie stosowany czynnik R410A zastąpić R32, wówczas do roku 2030 można by zmniejszyć emisję równoważnika CO2 z czynników HFC nawet o 24% (źródło: Daikin). Ale np. kraje, w których nie było przejściowej fazy od czynników HCFC do HFC, zamieniają bezpośrednio R22 na czynniki o niskim GWP - wśród nich właśnie R32. Przykładem może być Tajlandia, gdzie proces wymiany ma zakończyć się do 2017 roku.

Urządzenia na R32 są obecne w Japonii już od 2013 roku. Nic dziwnego, że od początku 2015 roku w Japonii sprzedano 3 mln klimatyzatorów naten czynnik. Stosowany jest nie tylko, jak początkowo zakładano, w klimatyzatorach domowych, ale też w urządzeniach komercyjnych i grzejnikach wodnych.

O pozycję trendsettera na rynku urządzeń na R32 zabiega Daikin, ale nie jedyną oczywiście firmą oferującą takie rozwiązania. Niedawno premierę takiego klimatyzatora ogłosił Haier, podając, że urządzenia w pełni spełniają wymagania efektywności energetycznej, także europejskiej oraz cechują się niskim poziomem hałasu. Na polskim rynku premierę miały urządzenia oferowane przez Fujitsu (klimatyzator split typu kasetonowego został Najlepszym Produktem w kategorii Klimatyzacja podczas Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja). Na rynku skandynawskim właśnie pojawiła się pompa ciepła powietrze-powietrze  HZ9RKE z oferty Panasonic. Klasa  A+++, technologia inwerterowa i wysoka sprawność nawet przy -35°C przemawiają na korzyść stosowania R32 w tego typu urządzeniach. Na R32 pracuje klimatyzator w dwóch wielkościach jednostki okiennej (2,7 i 3,7 kW) z oferty francuskiego Airwell. Urządzenia na R32 pojawiają się na rynku europejskim także za sprawą Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy Industry czy Hitachi.

Jak wspomniano, najwięcej pomysłów na popularyzację czynnika R32 ma Daikin. W Wielkiej Brytanii firma prowadzi wspólne szkolenia ze znaną brytyjską komercyjną placówką szkoleniową Business Edge.  Jednym z elementów szkolenia są aspekty związane z lekką palnością czynnika (klasa bezpieczeństwa A2L) - w tym konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji i monitoring granic palności podczas instalacji. Znaną inicjatywą Daikin jest też swobodny dostęp do patentów na urządzenia na R32. Koncern oferuje firmom z całego świata bezpłatny dostęp do 93 patentów (zainteresowani powinni skontaktować się z Działem Prawnym firmy) - ma to zachęcić producentów do poszukiwania efektywnych rozwiązań na R32.
- Współdzielenie przyjaznych dla środowiska technologii klimatyzacyjnych bez pobierania opłat za korzystanie z patentów może przyśpieszyć korzyści dla środowiska w czasie, kiedy szybkie działania maja kluczowe znaczenie dla ochrony klimatu - powiedział Durwood Zaelke, prezes Instytutu Zarządzania i Zrównoważonego Rozwoju.

Zobacz także materiały o roli R32 w nowych czynnikach niejednorodnych:

Model cząteczki (Difluoromethane-3D-vdW): domena publiczna, Wikipedia Commons.