R-32 (R32) difluorometan

R-290 (R290) propan

Chiński producent Midea otrzymał Certyfikat TÜV dla swoich produktów z R32 i R290. Oba czynniki są sklasyfikowane jako łatwopalne ("umiarkowanie łatwopalne" ang. mildly flammable w przypadku R32). Potwierdzenie niemieckiej jednostki certyfikującej obejmuje zgodność z dyrektywami europejskimi EC LVD (ang. Low Voltage Directive) oraz EMC (ang. Electromagnetic Compatibility Directive). Należy podkreślić, że europejskie normy bezpieczeństwa niosą nadal silne ograniczenia co do stosowania czynników chłodniczych łatwopalnych i lekko zapalnych.

Podczas analizy produktów Midea przez TÜV Rheinland okazało się, że ​​najwięksi producenci urządzeń klimatyzacyjnych są poważnie zainteresowani możliwością stosowania czynników chłodniczych. R32 staje się coraz bardziej popularny: na ostatniej Chińskiej Wystawie Chłodnictwa (China Refrigeration Exposition) w Szanghaju pojawiło się kilku producentów prezentujacych urządzenia z R-32. Oprócz wielu chińskich producentów oferujących urządzenia ze sprężarkami na R32, także inne światowe marki, takie jak Emerson. Danfoss i Daikin dostarczają urządzenia z HFC R32. Ponadto publikacja zmian do normy ISO 5149, planowana w ciągu najliższych 2 lat, ma skutkować napływem produktów z R32 do Europy.

Sukces certyfikacji produktów dla rynku europejskiego oznacza, że ​​przyjazne dla środowiska technologie Midea, oparte na czynnikach chłodniczych R32 i R290, osiągają standardy międzynarodowe i unijne, regulujące pożarowe i wybuchowe właściwości czynników chłodniczych. Należy podkreślić, że jakość i bezpieczeństwo produktów Midea było już zagwarantowane wcześniej, a od teraz nowe produkty Midea mogą być eksportowane na rynki zagraniczne zgodnie z założonym planem.

Certyfikacja produktów Midea to także skutek strategicznego memorandum o partnerstwie podpisanego we wrześniu 2012 roku w Guangzhou przez TÜV Rheinland Group i Midea Group. Memorandum o partnerstwie było przełomem w relacjach obu stron, a jego celem jest poszerzenie istniejącej współpracy od akredytacji produktu po współpracę w dziedzinie technicznej i globalnej strategii marketingowej. Memorandum jest ukoronowaniem bardzo dobrej współpracy w ciągu ostatnich 18 lat obu stron i znakiem pogłębienia współpracy na szerszą skalę. Jako jeden z pięciu największych światowych liderów wśród elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, Midea utrzymuje stały wzrost, pomimo globalnego spowolnienia gospodarczego. Światowy rynek staje się coraz bardziej związany z poszanowaniem energii i ochroną środowiska, dlatego dział R&D Midea projektuje i wprowadza nowe produkty o jak najbardziej zaawansowanych standardach przyjaznych środowisku. Memorandum wspiera Mideę w celu przyspieszenia wprowadzania produktów ekologicznych oraz w dostarczaniu rozwiązań Grupy na rynek europejski.

 

Produkty Midea z R32 i R290 - przykłady

Midea R-32

Sprężarka pracująca z czynnikiem chłodniczym R-32:

- zaprojektowana dla ochrony środowiska i idei oszczędzania energii;
- GWP R32 jest niższy niż R410A;
- COP R32 jest wyższy niż R410A.
 

Midea R-290

Sprężarka pracująca z czynnikiem chłodniczym R-290:

- naturalny czynnik chłodniczy, bez atomów cl i f, niskoemisyjny, dla ochrony środowiska;
- kompaktowy design, z mniejszą ilością czynnika chłodniczego;
- mniej oleju, zmniejszenie ilości czynnika chłodniczego;
- specialny nowy olej do R290, znacznie wydłuża życie urządzenia.

Midea oferuje kompleksową linię GMCC sprężarek R32/R290 do klimatyzatorów, lodówek, osuszaczy, suszarek do odzieży i pomp ciepła.
 

Źródło: TÜV Rheinland