Co prawda w Europie nie ma i na razie nie przewiduje się zakazu stosowania czynnika R134a w agregatach, ale wartości kontyngentów czynników, znacznie ograniczające wartości ton równoważnych CO2 (czyli faworyzujące czynniki o niskim GWP) zmuszają producentów urządzeń do poszukiwań rozwiązań, które będą zapewniały odpowiedni efekt środowiskowy, ale nie wpłyną negatywnie na wydajność pracy urządzeń.

Johnson Controls, podobnie jak i inni producenci agregatów, przeprowadził szereg testów, poszukując czynnika wydajnego (który nie spowoduje spadku parametrów roboczych chillera), a jednocześnie o niskim GWP, mało toksycznego i niepalnego, a do tego niskokosztowego. Oto wyniki badań.

czynnik R134a R513A R450A R1234ze
wydajność zamiennika poziom odniesienia 2% -12% -25%
efektywność poziom odniesienia -4% -4% -7%
GWP (potencjał efektu cieplarnianego) 1430 631 604 7
ODP (potencjał zwiększania dziury ozonowej) brak brak brak brak
poślizg temperaturowy brak brak 0,5oC brak
klasa bezpieczeństwa (ASHRAE 34)

A1
niska toksyczność
niepalny

A1
niska toksyczność
niepalny

A1
niska toksyczność
niepalny

A2L
niska toksyczność
"lekko palny"

W komentarzu do wyników Johnson Controls twierdzi, że pod względem równowagi między kosztem, wydajnością, GWP, toksycznością i palnością, czynnik R134a pozostaje niepokonany. Nie jest jednak rozwiązaniem przyszłościowym - wraz z ograniczaniem ilości ton równoważnych CO2, które mogą być wprowadzone na rynek, cena czynnika będzie rosła. Stąd decyzja firmy o przyszłym zastosowaniu w agregatach śrubowych i odśrodkowych (chłodzonych wodą i powietrzem) czynnika R513A.

R513A, produkt firmy DuPont sprzedawany jako Opteon XP10, jest mieszaniną czynników R134a (44%) i R1234yf (56%).

Zdjęcie: Johnson Controls International