Od wybuchu epidemii w Wuhan w Chinach nowy koronawirus (2019-nCoV) szybko rozprzestrzenił się na inne miasta na różnych kontynentach, budząc międzynarodowe obawy dotyczące wpływu wirusa na zdrowie i gospodarkę świata. 30 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła wybuch epidemii koronawirusa jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

W odpowiedzi na epidemię Chiny podjęły szereg działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa: wszystkie miasta w prowincji Hubei podlegają kwarantannie; Chiński Nowy Rok został przedłużony o trzy dni; wiele samorządów przedłuża to opóźnienie, a wiele firm wznowi pracę w późniejszym terminie, np. 10 lutego.

W rezultacie wpłynęło to na logistykę i przepływ pracowników. Pociągi i loty zostały odwołane z (kilkoma) punktami kontrolnymi ustawionymi na drogach. Znacząco ucierpiał również transport lądowy, zwłaszcza transport między prowincjami.

Występuje ogólna utrata wydajności w całym łańcuchu dostaw koncentratów od portów do hut z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się i przedłużaniu urlopu dla kurierów, brokerów celnych, organów celnych itp. Opóźnienie w dostarczaniu koncentratów doświadcza także wiele innych hut w Chinach. Zakłócenia występują w dostawach kwasu siarkowego używanego przy produkcji miedzi. W związku z tym, Guixi, największa huta w Chinach, zaczęła zmniejszać ilość koncentratu ładowanego do pieca w pierwszym tygodniu lutego. Ze względu na m.in. trudności z uzyskaniem niektórych innych materiałów eksploatacyjnych, Tongling Nonferrous zaczął obniżać wskaźniki wykorzystania w swoich hutach w mieście Tongling do 70-90%. 

Więcej na ten temat w artykule: https://www.snipsmag.com/articles/94125-coronavirus-impacts-copper-market