Umowa obejmuje zakup włoskich spółek Systemair Systemair Srl i Tecnair SpA oraz działalności prowadzonej przez pracowników sprzedaży klimatyzacji w firmie Systemair GmbH w Niemczech, która podlega konsultacjom HR w Niemczech.

Ponadto Panasonic zaoferował nabycie wszystkich pozostających w obrocie udziałów we francuskiej spółce zależnej Systemair AC SAS i oczekuje, że Systemair zaakceptuje tę ofertę po konsultacjach HR we Francji.

Panasonic twierdzi, że przejmowane podmioty będą działać jako skonsolidowane spółki zależne w branży klimatyzacji komercyjnej pod marką Panasonic po przeprowadzeniu niezbędnych procedur.

Działalność obejmuje produkcję i sprzedaż chłodzonych powietrzem i wodą agregatów chłodniczych i pomp ciepła oraz klimatyzatorów dachowych i innych komercyjnych.

Francuskie i włoskie fabryki zostały przejęte przez Systemair od francuskiego producenta klimatyzacji Airwell, włoska fabryka w Barlassina koło Mediolanu w 2012 roku oraz francuska fabryka w Tillières w 2014 roku.

Firma Tecnair, producenta urządzeń AC bliskiej kontroli, została przejęta przez Systemair od Lu-Ve Group w styczniu tego roku.

Panasonic rozpoczął współpracę z Systemair w 2019 roku od produkcji agregatu chłodniczego z pompą ciepła ECOi-W firmy Panasonic we francuskiej fabryce Systemair.

W oświadczeniu Panasonic mówi, że czyniąc trzy firmy klimatyzacyjne Systemair swoimi skonsolidowanymi spółkami zależnymi, „ustanowi nowe struktury rozwoju, produkcji, sprzedaży i konserwacji dla swojej komercyjnej działalności w zakresie klimatyzacji oraz stworzy rozwiązania o wyższej wartości dodanej w zakresie zaopatrzenia w ciepłą wodę i ogrzewania pomieszczeń oprócz klimatyzacji poprzez połączenie zasobów posiadanych przez obie firmy”.

Panasonic odniesie również korzyści z dodania do swojego portfolio komercyjnych klimatyzatorów wodnych.

Komentując umowę, prezes Panasonic HVAC, Masaharu Michiura, powiedział: „W 2019 roku zawarliśmy sojusz biznesowy z firmą Systemair, aby rozpocząć nabywanie komercyjnych klimatyzatorów. Rozszerzyliśmy zakres współpracy, np. sprzedając nasze domowe pompy ciepła powietrze-woda w połączeniu z całkowitymi wymiennikami ciepła Systemair. Łącząc komercyjne technologie klimatyzacyjne Systemair z naszymi technologiami inwerterowymi i energooszczędnymi, przyspieszymy dostarczanie rozwiązań o wysokiej wartości dodanej wymaganych przez naszych klientów”.

Prezes i dyrektor generalny Systemair, Roland Kasper, powiedział: „Podjęliśmy decyzję o sprzedaży działalności związanej z klimatyzacją we Włoszech i Niemczech oraz zamierzamy sprzedać działalność klimatyzacyjną we Francji, ponieważ jesteśmy przekonani, że skupienie się na naszej podstawowej działalności, czyli wentylacji, wzmocni naszą ofertę dla naszych klientów i jest zgodna z naszą strategią”.