Opis podzielimy na 3 grupy – preparaty do czyszczenia oraz dezynfekcji parowników, środki uniwersalne, które można stosować zarówno do czyszczenia parowników jak i skraplaczy oraz silne preparaty do usuwania mocno zanieczyszczonych skraplaczy.


Preparaty do czyszczenia i/lub dezynfekcji parowników

Jeśli mowa o czystości parowników to pierwszorzędną sprawą jest oczywiście dezynfekcja. Dlatego prezentację wypada zacząć od preparatu Coil Disinfectant.

COIL DISINFECTANT

COIL DISINFECTANT
To środek o uniwersalnym działaniu – w jednym kroku czyści i dezynfekuje (usuwając zarazem źródło nieprzyjemnego zapachu) oraz odświeża powietrze w pomieszczeniach.

Niszczy bakterie, grzyby i pleśń, rozwijające się w klimatyzacji – w tym szczególnie niebezpieczne bakterie Legionella pneumophila. Pomaga zapobiegać powstawaniu chorób, alergii oraz innych dolegliwości, jakie związane są z powietrzem skażonym przez drobnoustroje, mnożące się w klimatyzacji (np. „choroba Legionistów” czy dolegliwości związane z Syndromem Chorego Budynku).

Przeznaczony jest w szczególności do czyszczenia i dezynfekcji parowników klimatyzatorów oraz innych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Może być również stosowany do filtrów powietrza, tac ociekowych, pomp ciepła, kanałów wentylacyjnych etc. Można nim czyścić i dezynfekować powierzchnie przeznaczone do kontaktu z żywnością (np. powierzchnie ekspozycyjne mebli chłodniczych), a także większość innych powierzchni i urządzeń, włącznie z blatami stołów, ścianami czy podłogami.

Coil Disinfectant należy do nielicznych na rynku preparatów, posiadających Pozwolenie Ministra Zdrowia na obrót produktem biobójczym. Posiadanie pozwolenia jest nie tylko wymogiem prawnym, ale stanowi również potwierdzenie skuteczności działania dezynfekującego preparatu - do jego wydania konieczne jest bowiem przeprowadzenie stosowanych badań mikrobiologicznych. Preparat posiada także Atest PZH.

Opakowania, w jakich dostępny jest Coil Disinfectant to butle o poj. 5l oraz 1l – ta ostatnia z atomizerem.


Wprawdzie Coil Disinfectant zarówno dezynfekuje, jak i czyści, jednak w przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń konieczne może być użycie silniejszego preparatu czyszczącego – jak np. Coil-Rite.

 COIL-RITE


COIL-RITE
Coil-Rite to preparat o zastosowaniu uniwersalnym, przeznaczony jest do czyszczenia parowników, skraplaczy a także innych elementów urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. W szczególności polecany jest jednak do czyszczenia parowników.

Coil-Rite jest środkiem niskopieniącym, idealnie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach. W większości przypadków nie wymaga spłukiwania. Szybko czyści brud, kurz czy osady, ale przede wszystkim tłuszcz, oleje, smary oraz inne tłuste osady. Z tego względu doskonale nadaje się do czyszczenia parowników urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych, umieszczonych w lokalach gastronomicznych.

Coil-Rite jest preparatem bezkwasowym i bezzasadowym. Nie wywołuje korozji i w żaden sposób nie działa szkodliwie na aluminium, miedź, stal nierdzewną ani na powierzchnie emaliowane. Może być używany do czyszczenia nie tylko wymienników ciepła, ale również elektronicznych i stałych filtrów powietrza, urządzeń rozdziału powietrza, urządzeń mechanicznych i wszelkich powierzchni metalowych.

Coil-Rite jest niezwykle wydajnym koncentratem. Z jednej butli o poj. 3,8l umożliwia uzyskanie nawet 42 litrów gotowego płynu do czyszczenia. Posiada Atest PZH.


Środki uniwersalne – do czyszczenia parowników oraz skraplaczy

Oferta Rectorseal obejmuje dwa preparaty uniwersalne, które z powodzeniem mogą być użyte zarówno do czyszczenia parowników jak i do czyszczenia skraplaczy. Są to – Foam-A-Coil oraz Clean-N-Safe.

FOAM-A-COIL

FOAM-A-COIL
To środek do czyszczenia parowników i skraplaczy urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych, filtrów stałych i elektronicznych, urządzeń dystrybucji powietrza a także innych urządzeń oraz powierzchni metalowych.

Pod względem zakresu zastosowania oraz rodzaju usuwanych zanieczyszczeń Foam-A-Coil bardzo przypomina, opisany wcześniej, Coil-Rite. Również świetnie usuwa tłuste osady i doskonale nadaje się do czyszczenia wymienników w restauracjach i barach. W odróżnieniu od niego Foam-A-Coil jest jednak preparatem silnie pieniącym. Posiada też bardziej złożony skład chemiczny i jest preparatem nieco bardziej od niego agresywnym.

Foam-A-Coil jest środkiem bezkwasowym. Nie powoduje korozji i może być bezpiecznie stosowany na miedzi, aluminium, stali nierdzewnej oraz powierzchniach emaliowanych.

Preparat sprzedawany jest w formie koncentratu oraz w aerozolu. Koncentrat jest bardzo wydajny – z 1 butli 3,8l pozwala otrzymać do 42 litrów gotowego środka czyszczącego. Postać aerozolu idealnie sprawdza się natomiast przy czyszczeniu mniejszych urządzeń – klimatyzatorów okiennych, kostkarek do lodu, maszyn do produkcji lodów etc. Posiada Atest PZH.

CLEAN-N-SAFE


CLEAN-N-SAFE
Clean-N-Safe to również uniwersalny preparat do mycia parowników i skraplaczy w instalacjach klimatyzacji i chłodniczych. Czyści oraz rozjaśnia ściemniałe powierzchnie. Zawiera inhibitor korozji, przeciwdziałając jej powstawaniu na oczyszczonych elementach.

Clean-N-Safe skutecznie usuwa brud, osady, naloty, kurz itp. z lameli oraz rur wymienników ciepła. Nie zawiera w składzie kwasów i nie działa szkodliwie na elementy wykonane z aluminium, miedzi ani stali nierdzewnej. Może być nanoszony przy użyciu nisko- lub wysokociśnieniowych spryskiwaczy, nie ma konieczności spłukiwania (z wyj. filtrów powietrza).

Clean-N-Safe jest dostępny w postaci koncentratu oraz w aerozolu. Koncentrat rozcieńcza się zależnie od intensywności zabrudzenia oraz oczekiwanej szybkości działania. Z butli o poj. 5l można uzyskać do 25 litrów preparatu gotowego do użycia. Aerozol najlepiej sprawdzi się przy czyszczeniu niewielkich urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Posiada atest PZH.

Silne preparaty do czyszczenia skraplaczy

Skraplacze narażone są na innego rodzaju i, z reguły, znacznie silniejsze zanieczyszczenia niż parowniki. Dlatego też wymagają one użycia silniejszych środków czyszczących – takich jak Con-Coil lub Renewz.

 CON-COIL


CON-COIL
Con-Coil to najsilniejszy preparat w ofercie Rectorseal (i całkiem prawdopodobne, że w ogóle na rynku). Jest to środek na bazie kwasów, który doskonale usuwa nawet najsilniejsze zabrudzenia typowe dla skraplaczy – puch topoli i inne pyłki roślin, trawę, cząstki zwierzęce (martwe owady, pióra itp.), rdzę, tlenki oraz praktycznie wszelkie inne rodzaje zanieczyszczeń – osady, sadzę, kurz, kamień itd.

Dzięki powierzchniowo aktywnej pianie sposób użycia sprowadza się do spryskania czyszczonej powierzchni i – po kilku minutach – spłukaniu piany wraz z zanieczyszczeniami wodą. Con-Coil pozostawia powierzchnie czyste, rozjaśnione i lśniące.

Con-Coil ma postać koncentratu. Z 1 butli o poj. 3,8l pozwala uzyskać nawet 23 litry preparatu gotowego do użycia. Przy stosowaniu zgodnym z instrukcją nie powoduje uszkodzeń czyszczonych powierzchni np. z aluminium czy miedzi. Posiada atest PZH.


A jeśli czystość skraplacza pozostawia wprawdzie wiele (nawet bardzo wiele) do życzenia, ale jednak nie na tyle, aby wytaczać najcięższe działa – doskonale sprawdzi się preparat Renewz. Ten środek będzie też bardziej odpowiedni, jeśli mamy do czynienia z tłustymi osadami.

RENEWZ


RENEWZ
To najsilniejszy - spośród środków bezkwasowych - preparat do czyszczenia skraplaczy w układach klimatyzacji i chłodniczych. Świetnie poradzi sobie z większością, nawet bardzo silnych zabrudzeń, jak osady, rdza, tlenki, cząstki roślinne i zwierzęce itd. W szczególności jednak polecany jest do czyszczenia tłustych osadów, w tym szczególnie trudnych do usunięcia tłuszczy kuchennych. Z tego powodu doskonale sprawdza się w myciu skraplaczy zamontowanych w kuchniach, restauracjach i innych placówkach gastronomicznych. Usuwa ponadto osady tytoniowe.

Dzięki aktywnej pianie, użycie Renewz również sprowadza się do spryskania preparatem czyszczonej powierzchni. Piana rozpuszcza i wypycha nawet z niedostępnych przestrzeni wszelkie zanieczyszczenia i po kilku minutach całość wystarczy spłukać wodą.

Renewz nie tylko czyści ale również rozjaśnia i nabłyszcza lamele skraplaczy. Zawiera ponadto inhibitor korozji, dzięki czemu zapobiega jej wystąpieniu na czyszczonych elementach.

Renewz dostępny jest w postaci koncentratu lub aerozolu. Koncentrat, rozcieńczany w zależności od stopnia zabrudzenia, umożliwia uzyskanie 38 litrów preparatu z 1 butli.
Aerozol doskonale sprawdza się natomiast przy czyszczeniu mniejszych urządzeń klimatyzacyjnych lub chłodniczych. Posiada atest PZH.


Na zakończenie warto zaznaczyć, że produkty Rectorseal są najdłużej obecnymi na polskim rynku HVACR profesjonalnymi środkami do czyszczenia i dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Przedstawicielem Rectorseal w Polsce jest Wigmors.


Więcej o preparatach do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji i urządzeń chłodniczych