HVACR.pl: Prosimy o krótkie przedstawienie firmy. W jakiej formie firma jest obecna na polskim rynku?

Danuta Szutkowska: Firma Fränkische jest jednym z największych producentów rur i systemów rurowych z tworzyw sztucznych w Europie. W Polsce działa bezpośrednio od 5 lat, zatrudniając 2 osoby przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Sprzedajemy kompletne systemy rurowe do ogrzewania i wody oraz system rekuperacji profi-air. Dostarczamy towar transportami pełnosamochodowymi z fabryki bezpośrednio do magazynów naszych klientów w Polsce. Mamy także magazyn outsourcingowy w Raszynie pod Warszawą, z którego dostarczamy towar spedycją (wysyłka w dniu otrzymania zamówienia, dostawa następnego dnia). Możliwy jest także odbiór własny. Utrzymujemy w Polsce stany magazynowe kompletnej rekuperacji i systemów hydraulicznych.

HVACR.pl: W tym roku firma zadebiutowała na Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja. Jakie są Państwa wrażenia po Forum? W jakim stopniu impreza spełniła Państwa oczekiwania?

D.S.: Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni frekwencją na naszym stoisku. Odwiedzający byli bardzo zainteresowani naszym systemem rekuperacji Fränkische profi-air. Zdobyliśmy mnóstwo kontaktów. Uważamy, że były to bardzo pracowite, ale i pozytywnie wpływające na naszą firmę dwa dni.

HVACR.pl: Czy dowiedzieli się Państwo czegoś nowego o polskich klientach? Czy wiele osób, które do Państwa przyszło, nie znało Państwa wcześniej, ale dzięki ekspozycji zainteresowało się Państwa ofertą?

D.S.: Tak, polscy klienci są bardzo dociekliwi. Mamy świadomość, że nasza marka rekuperacji jest jeszcze mało znana w Polsce, więc tym bardziej ucieszyło nas, że klienci zadawali mnóstwo pytań i chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o naszym systemie.

HVACR.pl: Kto przede wszystkim odwiedzał Państwa stoisko? O co pytała ta grupa, czego poszukiwała?

D.S.: Największą grupę stanowili instalatorzy, potem projektanci i hurtownie. O wiele mniej było klientów indywidualnych – inwestorów.

Od odwiedzających znających ogólną zasadę działania rekuperacji mieliśmy szczegółowe pytania: o elementy i możliwości systemu dystrybucji powietrza, o zbiorcze rury izolacyjne z EPP, o rodzaj wymiennika w rekuperatorze itp. Natomiast projektanci zainteresowani byli naszymi kratkami dekoracyjnymi mocowanymi na magnes, a w szczególności kratkami szklanymi.

HVACR.pl: Jakie propozycje, by spełnić ich oczekiwania, przygotowali Państwo na Forum? Które produkty prezentowane na stoisku budziły największe zainteresowanie gości i dlaczego?

D.S.: Przygotowaliśmy trzy ekspozytory, w tym jeden z rozbudowaną instalacją i działającym rekuperatorem. Ogromne zaciekawienie budził nasz ekspozytor z kratkami dekoracyjnymi szklanymi i stalowymi mocowanymi na magnes. Żaden z konkurencyjnych producentów nie ma takich w swojej ofercie. Autorem tej kolekcji jest jedna z najlepszych europejskich agencji wzornictwa przemysłowego sieger design.

HVACR.pl: Jakie są dalsze plany firmy na pokazywanie się polskim klientom i docieranie do nich - w tym roku?

D.S.: Fränkische regularnie wystawia się na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem oraz na targach Mostra Convegno w Mediolanie. Każda edycja targów cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających z Polski.

Plan działań na nowy rok biznesowy, który zaczyna się 1 maja, jest w przygotowaniu.

HVACR.pl: Życzymy zatem udanego roku. Dziękujemy za rozmowę.

D.S.: Dziękuję.

Fot. Fränkische