System wentylacji mieszkaniowej FRÄNKISCHE

System FRÄNKISCHE składa się z systemu przewodów wentylacyjnych profi-air® tunnel lub profi-air® classic, rozdzielaczy, akcesoriów oraz serca systemu: centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (rekuperatora) profi-air 250 touch i profi-air 400 touch. Centrale zaprojektowano z przeznaczeniem do użytkowania w systemach wentylacyjnych domów jedno- i dwurodzinnych. Profi-air 250/400 touch składają się z wysokiej jakości komponentów, są wyposażone w efektywne energetycznie i ciche wentylatory oraz posiadają zintegrowane sterowanie i regulację. Rekuperatory profi-air touch zostały zbadane i dopuszczone do stosowania przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBt), a także spełniają wymogi najważniejszych Norm Europejskich dopuszczających urządzenia do stosowania w innych krajach Europy.

Łatwe sterowanie

Unowocześnione centrale rekuperacyjne FRÄNKISCHE wyposażono w sterownik z funkcjonalnym ekranem dotykowym i przejrzystym układem menu. Sterowanie i kontroluja wentylacji jest intuicyjna. Jeżeli centrala połączona jest kablem sieciowym LAN z routerem WLAN, może być obsługiwana z każdego dowolnego smartphonu, tabletu, laptopa lub komputera stacjonarnego działającego w obrębie domowej sieci internetowej.

Przystosowane do pracy w każdej temperaturze

Wbudowany krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła jest w stanie odzyskać max 91% ciepła w przypadku centrali profi-air 250 touch i max 90% ciepła w przypadku centrali profi-air 400 touch. Nawet przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej powietrze doprowadzane po przejściu przez wymiennik osiąga komfortową temperaturę. Nowe centrale są przystosowane do każdej temperatury: termostatyczna ochrona przed zamrożeniem skutecznie zapobiega uszkodzeniom urządzenia w zimie. Rekuperator zabezpieczono również w przypadku pracy w zbyt upalne dni. Dzięki automatycznemu bypasowi letniego trybu pracy, chłodne powietrze napływające z zewnątrz omija wymiennik ciepła. Powietrze zewnętrzne po oczyszczeniu na filtrze nie jest podgrzewane i w ten sposób świeże powietrze chłodzi pomieszczenia w czasie upałów.

Duża moc i efektywność energetyczna

Wewnątrz centrali znajdują się dwa wentylatory EC-RadiCal, efektywne energetycznie, charakteryzujące się niskim poziomem hałasu. Filtr powietrza wpływającego o klasie F5 i powietrza odprowadzanego G4 spełniają standardy poprawnej pracy i czystości powietrza. Na wlocie powietrza, dla alergików, zalecane jest zamontowanie filtra F7, który skuteczniej chroni przed pyłkami i innymi niekorzystnymi zanieczyszczeniami. Na wyświetlaczu sterownika centrali profi-air touch w odpoiwednim czasie pojawi się informacja o konieczności okresowej wymiany filtra.

Wentylacja zapewniająca wolność wyboru

Profi-air to kompletne rozwiązanie z opatentowanym systemem rur i kształtek do rozprowadzania powietrza, centralą wentylacyjno-rekuperacyjną i akcesoriami, które pozwalają fachowcom branży  wentylacyjnej na swobodny wybór i wygodną instalację. System przewodów i kształtek profi-air może zostać podłączony do wszystkich obecnie stosowanych central wentylacyjnych, zatem inwestorzy i ekipy wykonawcze mogą bez problemu wybierać preferowane przez siebie typy central. Ponadto profi-air nie wymaga określonych zaworów, w puszkach rozprężnych do anemostatów mogą być montowane wszystkie znane na rynku anemostaty (zawory) o średnicy 125 mm. Eksperci wentylacji mogą także wybrać dowolny rodzaju rury. W zależności od sytuacji na budowie decydują się oni na rurę okrągłą profi-air classic lub rurę płaską profi-air tunnel. Mogą także łączyć ze sobą bez problemu oba rodzaje rur.

profi-air tunnel / profi-air classic

 

Płaska i elastyczna: rura profi-air® tunnel i classic

Mała wysokość rury wynosząca zaledwie 52 mm sprawia, że można bardzo elastycznie wykonać instalację zarówno w stropie konstrukcyjnym, w ścianie czy przy suficie. Rura tunnel wpasowuje się dyskretnie w swoje otoczenie. Kształtki i rury są w łatwy i pewny sposób łączone za pomocą specjalnych elementów łącząco-uszczelniających. Instalatorzy nie muszą przed przycięciem rury mierzyć głębokości, na którą rura wsuwa się w kształtkę, co bardzo ułatwia wykonywaie instalacji. Dzięki swojej płaskiej formie rura profi-air tunnel jest przystosowana do przenoszenia znacznych obciążeń i można po niej nawet chodzić bez problemu.

Wersja okrągła – rura classic występująca w średnicach 75 i 90 mm i jest, ze względu na prosty sposób łączenia, idealna do układania w betonie konstrukcyjnym. Ten karbowany przewód wentylacyjny jest tak elastyczny, że można bez dodatkowych kształtek wyginać go w łuki (przy małych promieniach gięcia).


Duże przepływy

Gładka powierzchnia wnętrza pozwala uzyskać w rurach okrągłych classic przepływ do 45 m3/h dla średnicy 90 mm i 30 m3/h dla średnicy 75 mm. Gładka warstwa wewnętrzna i pozbawione ostrych krawędzi kształtki systemu profi-air tunnel pozwalają bez trudu osiągnąć przepływ do 45 m3/h. Zoptymalizowane ze względu na przepływ kształty obu rur gwarantują małe straty ciśnienia i związane z tym niskie zużycie energii. Izolacja akustyczna w skrzynkach rozdzielaczy i ułożenie przewodów w formie gwiazdy powodują, że tłumiki są całkowicie zbędne. Wysokiej jakości rury wentylacyjne FRÄNKISCHE nie budzą zastrzeżeń pod wzglądem ich higieniczności: zawierają dodatki antystatyczne i antybakteryjne, a także można je łatwo czyścić.

Dobór i układanie

Opcjonalnie można stosować regulatory ciągłego przepływu, które oszczędzają czas pracy instalatora i koszty podczas równoważenia poszczególnych kanałów. Regulatory dobiera się w zależności od potrzebnej ilości powietrza, montuje się je w odejściach rozdzielacza i nastawy utrzymują stałe strumienie w poszczególnych rozgałęzieniach systemu rozprowadzającego powietrze. Alternatywnie można manualnie wyregulować przepływ za pomocę zaworu talerzowego (anemostatu) przy puszce rozprężnej.

System rozprowadzania powietrza profi-air przekonuje do siebie elastycznością zastosowań, prostym sposobem łączenia i zoptymalizowanymi przepływami. Nowe centrale rekuperacyjne mają wysoką wydajność, są efektywne energetycznie i wygodne w obsłudze. Wentylacja FRAENKISCHE oferuje wszystkie komponenty z jednego źródła, pozwalając instalatorowi na wybór: rodzaju rury i centrali rekuperacyjnej, zaworów wylotowych i metody regulacji.