Do wprowadzenia nowego zawodu szkoła przygotowywała się od września 2014 roku - od sierpnia było jasne, że na ministerialnej liście zawodów pojawił się "technik chłodnictwa i klimatyzacji". W Ostrowie w przygotowaniu nowego kierunku kształcenia techników współpracuje firma West Frost. Przedsiębiorstwo pomogło szkole w stworzeniu projektu pracowni chłodniczej oraz wesprze jej wyposażenie, a także umożliwi uczniom kształcenie w swoim zakładzie. - Sukces w tym zawodzie wymaga nieustającego kontaktu z praktyką – podkreślił dyrektor szkoły, Marek Wojtasz.

Włodzimierz Ziemniewicz, szef West Frost, jest pełen nadziei, że nowy kierunek to nowe otwarcie w edukacji kadr dla chłodnictwa. Uważa, że praca w chłodnictwie to wyzwanie dla osób aktywnych i ambitnych, a jednocześnie dobrze przygotowanych merytorycznie.

Obie strony są zgodne, że współpraca między branżą a szkołami może sprawi, że za cztery lata na rynek trafi pierwsza grupa nowej generacji specjalistów - dobrze przygotowanych pod względem wiedzy i umiejętności, ale też oczekiwań i potrzeb pracodawców i rynku. Włodzimierz Ziemniewicz przypomina, że ostatni raz polscy technicy tej specjalności kształceni byli w latach 80-tych.

Projekt rozwoju szkolnictwa zawodowego w tym kierunku wspiera także starostwo. Jak podkreślił starosta Ostrowa, Paweł Rajski, samorząd wesprze projekt, m.in. próbując pozyskać środki na jego rozwój w nowej perspektywie finansowania unijnego.

Zobacz także:
Co na ten temat pisał HVACR.pl (szczególnie polecamy wywiad z Maciejem Cierzniewskim, inicjatorem powstania nowego zawodu)

Opis zawodu na stronie Szkoły

 

Źródło: serwis Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wlkp.

Fot.: ZSTE w Ostrowie Wlkp.