AUTO BILD opublikował raport z dochodzenia w sprawie dostępności w Niemczech nielegalnego HFC-134a w jednorazowych butlach.

Nielegalne jednorazowe butle z 13,6 kg HFC-134a były dostępne w serwisie eBay, z kontaktem przez WhatsApp. AUTO BILD informuje też, że butle z czynnkiem chłodniczym można było zakupić w Polsce z dostawą do Niemiec. Sprzedawca wiedział, że handel oferowanym towarem jest nielegalny. Platforma handlowa Ebay jest tego świadoma i natychmiast usuwa jednoznacznie nielegalne oferty, ale sprzedawcy ukrywają swoje ogłoszenia wprowadzając w błąd poprzez odpowiednio dobrane grafiki. Codziennie pojawiają się nowe oferty. AUTO BILD dodał, że handlarze działając na czarnym rynku uważają, że są bezpieczni z powodu przeciążenia odpowiedzialnych władz i karami, które nie zniechęcają nielegalnych importerów.

AUTO BILD zakupił butlę na Ebay. Dostarczono ją zapakowaną w karton. Oprócz tego, że HFC-134a był nielegalny i w butli jednorazowej, transport odbył się standardowym pojazdem dostawczym, który potencjalnie naraził kierowcę na uduszenie w przypadku wycieku gazu z cylindra. Transport czynników powinien być bezpieczny i odbywać się za pomocą pojazdów przewietrzanych. Butla z czynnikiem została zwrócona do sprzedawcy pojazeem używanym do transportu towarów niebezpiecznych. AUTO BILD poinformował właściwe władze okręgowe Kolonii, które następnie poinformowały biuro prokuratora.

AUTO BILD zwrócił uwagę, że nielegalny czynnik chłodniczy użyty w systemach klimatyzacji, może być zanieczyszczony, co może prowadzić do awarii systemu. Analiza HFC-134a z zakuionej na czarnym rynku wykazała wysoki poziom (20,7%) gazów niewchłanialnych NAG, kiedy to standardowa specyfikacja dla NAG wynosi <1,5%.