Vaillant – 140 lat odpowiedzialności

W roku 2014 niemiecki Vaillant, pod hasłem „140 lat zaangażowania i odpowiedzialności” świętuje 140. rocznicę powstania jednej z wiodących marek ma świecie w branży HVACR.

- Od momentu założenia firmy w 1874 roku, Vaillant czuł się odpowiedzialny wobec swoich klientów, pracowników i społeczeństwa  - mówi dr Carsten Voigtländer, CEO Grupy Vaillant. - Uczestniczymy w rozwiązywaniu globalnych problemów związanych z ochroną klimatu, efektywnym wykorzystaniem energii i zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. Dzięki naszej technologii, w znaczący sposób przyczyniamy się do ochrony zasobów naturalnych.

Vaillant rozpoczęła działalność w 1874 roku w Remscheid w Niemczech, które do dzisiaj jest siedzibą grupy Vaillant. Firma jest własnością rodziny Vaillant.
W ciągu 140 lat rozwoju techniki HVAC, Vaillant przyczynił się do opracowania i wdrożenia wielu innowacji. Z okazji rocznicy Vaillant prezentuje okolicznościową wystawę upamiętniającą najważniejsze wynalazki w technice grzewczej i wentylacyjnej, od powstania firmy do chwili obecnej.
Są to, między innymi, pierwszy podgrzewacz wody (1894), pierwsza wersja podgrzewacza ściennego Geyser (1905) i centralne ogrzewanie (1924), czy wprowadzenie technologii ogrzewania i energii solarnej (1995, 1997).
Pionierskie wynalazki oraz wysoka jakość produktów sprawiły, że marka Vaillant dziś jest jedną z wiodących na rynku technologii HVAC.

Grupa Vailland to obecnie produkty i systemy marki Vaillant oraz siedem innych marek związanych z techniką  grzewczą tj. Saunier Duval, AWB, Bulex, Demir Döküm, Glow-worm, Hermann, Protherm.
Vaillant na polskim rynku rozpoczął działalność w 1992 roku.

Vaiilant angażuje się społecznie

Przykładem społecznej odpowiedzialności firmy Vaillant jest wsparcie organizacji charytatywnej pozarządowej SOS Wioski Dziecięce w jej potrzebach. Odpowiedzialność społeczna w tym przypadku przejawia się poprzez dbałość o najmłodszych w zaspokajaniu podstawowych potrzeb, jedną z nich jest m.in. ogrzewanie i zapewnienie ciepłej wody w budynkach mieszkalnych.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to organizacja dobroczynna, której głównym celem jest pomoc dzieciom i rodzinom w potrzebie poprzez zapewnienie edukacji, opieki zdrowotnej i promowanie projektów samopomocowych dla rodzin. Stowarzyszenie jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children Villages, obecnej w 133 krajach na całym świecie.
Wspierając podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w ich potrzebach, Vaillant sukcesywnie modernizuje instalacje grzewcze w Wioskach Dziecięcych oraz regularnie przeprowadza bezpłatne przeglądy techniczne instalacji grzewczych.

Johann Vaillant – założyciel i pionier technologii ogrzewania

Johann Vaillant (1852 - 1920) założył zakład rzemieślniczy branży instalacyjnej w 1874 roku. Jest twórcą Geysera (1894) czyli łazienkowego, gazowego podgrzewacza wody użytkowej pracującego w "systemie zamkniętym" – hitu tamtych czasów. Opracowanie system zamkniętego pozwoliło na higieniczne przygotowanie wody, bez kontaktu wody z gazami spalania, przy okazji w sposób wygodny i kontrolowany. Pomysłem Vaillanta jest również centralne ogrzewanie - system składający sięz jednego centralnego urządzenia w połączeniu z grzejnikami w poszczególnych pomieszczeniach. Już te jedne z pierwszych, przykładowo wymienione wynalazki pozostawiły trwały ślad w techniki grzewczej, a zasady ich działania są aktualne i powszechne do dzisiaj.

Firma od początku swojej działalności nieustannie wprowadza innowacyjne rozwiązania, prowadzące do rozwoju zrównoważonych rozwiązań grzewczych i rewolucjonizujące podejście branży do projektowania - wszystko w ramach międzynarodowej grupy, która nadal jest w posiadaniu rodziny i nadal koncentruje się na odkrywaniu nowych rozwiązań .

Marka Vaillant - symbol jakości i innowacji od 140 lat

Od początku istnienia w logo firmy Vaillant widnieje zając. Zając to pomysł założyciela firmy Johanna Vaillanta, który w ten sposób chciał się odróżnić się od konkurencji. Zajączka w jajku (ang. Easter bunny in an egg) zarejestrował jako znak firmowy w roku 1899. Od tego czasu głowa zająca z podniesionymi uszami od zawsze towarzyszy znakowi towarowemu Vaillant.

Logotypy Vaillant
Rejestracja zajączka w jajku jako znaku towarowego firmy Vaillant czyni jednocześnie Joanna Vaillanta jednym z pionierów w dziedzinie produktów markowych w branży dóbr konsumpcyjnych.
Marka Vaillant jest jednym z najstarszych znaków towarowych w Niemczech. Z biegiem lat, logo zostało przeprojektowane wiele razy, a obecny wygląd przyjęło w 2005 roku.

Dziś logo z zajączkiem jest najbardziej znaną marką w technice grzewczej w Europie i jednym z najbardziej znanych znaków towarowych wśród wszystkich europejskich. Siedmiu na dziesięciu konsumentów w Niemczech, Austrii i Holandii zna też maskotkę-zajączka z logo Vaillant.