Fabryka Amalva zlokalizowana jest w Lentvaris koło Wilna na 30.000 m2 powierzchni. W zakładzie tym mieści się dział administracji, produkcji klap ppoż., tłumików i innych elementów wentylacyjnych, działy produkcji central wentylacyjnych, dział automatyki, kontroli jakości, sekcję wyważania wirników wentylatorów, dział produkcji wymienników oraz magazyny, które zajmują około 6.000 m2. Amalva zatrudnia w zakładach pod Wilnem ponad 430 osób. Amalva to firma prywatna (właścicielem i dyrektorem jest Albinas Čėpla), z kapitałem w całości litewskim, założona w Wilnie w roku 1997.

Cały zakres produkcji Amalva obejmuje produkty pod marką Komfovent w tym:

  • centrale DOMEKT 50-600 m3/h
  • centrale KOMPAKT 150-7500 m3/h
  • centrale VERSO 1000-34000 m3/h
  • centrale KLASIK 1000-100000 m3/h
  • centrale w wykonaniu higienicznym
  • klapy dymowe i ppoż.
  • wentylatory i akcesoria
  • nawiewniki powietrza
  • systemy kanałów wentylacyjnych.

75% produkcji Amalva jest eksportowana, a 25% pozostaje w kraju. Litewski producent eksportuje swoje wyroby do 30 krajów, w czym pomaga mu ponad 40 przedstawicielstw w Europie oraz spółki zależne w Rosji, na Białorusi i Łotwie.

Każdy z produktów Komfovent przechodzi system podwójnej kontroli jakości. Samych central, od jednostek o wydajności od 50 m3/h do 130 000 m3/h, Amalva produkuje 20.000 jednostek rocznie, w tym niemal 80% z wymiennikami obrotowymi. Wszystkie centrale Komfovent posiadają zintegrowaną automatykę. Wymienniki stosowane w centralach wentylacyjnych badane są w Szwajcarii, a ich sprawność osiąga 85%. Centrale wyposażane są w przebadane i o wysokiej jakości komponenty Weg, Ziehl-Abegg, Ebm Papst, Lenze i innych znanych marek.

Amalva to stale rozwijająca się firma, nieustannie inwestująca w nowoczesne narzędzia, maszyny, tworzenie nowych produktów, własne laboratoria oraz szkolenia pracowników. Niedawno zakład został wyposażony w nowe maszyny do automatycznej obróbki blach, w tym cięcia laserowego, komory do lakierowania proszkowego, a we wrześniu 2013 otwarto własne laboratorium. W planach jest budowa kolejnych laboratoriów badawczych oraz  fabryki w Moskwie.

Amalva produkuje zgodnie z ISO 9001 i ISO 14001, a wyroby marki Komfovent przechodzą wymagane badania i posiadają certyfikat EUROVENT, TÜV, RTL-Geräte, Passive House. W roku 2012 osiągnęła obrót o wysokości 36 mln euro. W 2013 przewiduje się, że obrót wyniesie około 50 mln euro.

Goście firmy Ventia z bliska mogli przyglądać się procesom produkcji, badaniom prototypów, przyjrzeć się kolejnym etapom budowy central z pompami ciepła oraz testom jakości. Na własne oczy widzieli moduły centrali w wykonaniu higienicznym oraz najnowszy produkt – centralę Verso wraz z nową automatyką C5 z nowymi funkcjami w tym możliwością sterowania kilkoma centralami.

Po szczegółowe informacje na temat produktów marki Komfovent zapraszamy do kontaktu z p. Wojciechem Krawczykiem - Kierownikiem Produktu Centrale Wentylacyjne w Ventia Sp. z o.o. kontakt: wojciech.krawczyk@ventia.pl; tel. kom. +48 505 414 389.

Oprócz zwiedzenia zakładów produkcyjnych goście Ventii mięli okazję do poznania Wilna - miasta o niepowtarzalnej architekturze przenikających się kultur (polskiej, litewskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej) oraz gotyckiego zamku w Trokach. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania wyjątkowych miejsc Litwy w galerii znajdującej się pod artykułem.