W oświadczeniu CEFIC, Covestro, Euratex, Eurometaux, Henkel i Solvay podkreślono, że egzekwowanie prawa (https://cefic.org/media-corner/newsroom/joint-statement-on-the-2nd-meeting-of-the-high-level-roundtable-on-enforcement-of-eu-chemical-legislation/) ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw w UE oraz że żaden produkt (wyrób, substancja lub mieszanina) nie powinien być wprowadzany na rynek, jeśli nie jest zgodny z przepisami UE. Zauważa, że ​​jest to kwestia bezpieczeństwa konsumentów, ponieważ wiele z tych produktów jest kupowanych online przez osoby fizyczne. Komisja Europejska i państwa członkowskie są proszone o nadanie priorytetu działaniom w zakresie zaostrzenia kontroli importu zarówno chemikaliów, jak i towarów, w tym na internetowych platformach handlowych, a także o zapewnienie 100% wykonalności nowych ograniczeń oraz poprawę koordynacji i wymiany danych między organami regulacyjnymi a sektorem prywatnym oraz społeczeństwem obywatelskim.

Linia działania EFCTC jest przytaczana jako przykład sektorów przemysłu tworzących infolinie w celu ułatwienia zgłaszania wyrobów niezgodnych i przekazywania tych informacji właściwym organom.

Nielegalny handel wodorofluorowęglowodorami (HFC) zagraża legalnym małym firmom, finansuje przestępczość zorganizowaną, a ostatecznie rujnuje klimat. W 2020 i 2021 roku Linia Działania EFCTC otrzymała 156 anonimowych zgłoszeń podejrzanych zachowań, prowadzących bezpośrednio do dochodzeń karnych. Linia działania EFCTC (https://efctc.integrityline.org/) jest dostępna w 14 językach i odniosła sukces w zwalczaniu nielegalnego handlu.

Spośród 156 zgłoszeń w ramach Action Line o możliwych nielegalnych działaniach HFC otrzymanych z całej Europy w 2020 r. 30% pochodziło z Włoch, podczas gdy w 2021 r. 15% pochodziło z Wielkiej Brytanii. Raporty zostały przeanalizowane przez agencję śledczą zakontraktowaną przez EFCTC, Kroll. W latach 2020 i 2021 firma Kroll przygotowała 125 zestawów dowodów, które zostały przekazane unijnym organom ścigania i Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Dowody te pomogły w niektórych z 20 konfiskat nielegalnych HFC, które miały miejsce w Europie. Największe konfiskata miało miejsce w Rumunii w 2020 r., gdy przesyłka pochodziła z Turcji, w której celnicy znaleźli ponad 7000 butli w kilku ciężarówkach.

Ponadto wspólne działanie UE między Europolem, OLAF i 16 państwami członkowskimi w ramach EMPACT, które miało miejsce w dniach 20–25 września 2021 r., objęło 16 krajów i doprowadziło do:

1682 inspekcji;
wykryto 706 naruszeń administracyjnych;
wykryto 28 naruszeń prawa karnego;
7 aresztowań;
Konfiskaty 2105 butli lub równowartość 142 288 ton CO2 o szacunkowej wartości ponad 10 mln euro.