Toshiba, jako światowy lider w wysokowydajnych i wysokoefektywnych systemów HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) dla budynków mieszkalnych i komercyjnych, ma przyjemność zaprezentować siódmą generację swojego wiodącego systemu VRF – SMMS (o zmiennym przepływie czynnika) do centralnego ogrzewania i chłodzenia obiektów średnio i wielkopowierzchniowych. Całkowicie przeprojektowany, zbudowany od podstaw, innowacyjny system SMMS-u z etykietą o najwyższej klasie efektywności, w pełni kompatybilny i adaptacyjny, a jednocześnie elastyczny i prosty w instalacji z całoroczną kontrolą komfortu.

Niezależnie od inwestycji – biurowiec, hotel, budynek usługowo-handlowy, klinika medyczna, szpital czy fabryka – Toshiba SMMS-u zapewnia szereg korzyści projektantom, instalatorom, właścicielom i użytkownikom. Wśród wielu wprowadzonych technologii znajduje się wyjątkowa trój-rotacyjna sprężarka zapewniająca niezrównaną wydajność, kompaktowa obudowa czy zupełnie nowy protokół komunikacji o dużo większej przepustowości danych.

Znakomita wydajność energetyczna jest wpisana w DNA firmy Toshiba, nie inaczej jest dla nowego SMMS-u z potwierdzonym przez Eurovent certyfikatem. Zamknięty w ultra kompaktowej obudowie system SMMS-u, dzięki opatentowanym dwu- i trój-rotacyjnym sprężarkom DC i niezwykle wydajnemu wymiennikowi ciepła, ma zminimalizowane zużycie energii. Dzięki nowym technologiom SMMS-u jest pozycjonowany na lidera pod względem sezonowej efektywności, co ma przełożenie na znaczące obniżenie rachunków za energię. Warto zauważyć, że efektywność energetyczna jest zapewniona w warunkach częściowego obciążenia, które stanowią nawet 90% czasu dla typowych uwarunkowań komercyjnych.

Aby sprostać praktycznie każdemu komercyjnemu projektowi (nowe lub modernizowane budynki), zdolności adaptacyjne SMMS-u wynikają z niezrównanego zakresu możliwości konfiguracyjnych.
Dziewięć pojedynczych agregatów mocy od 8 do 24 HP i aż do pięciu agregatów w systemie, pozwalając osiągnąć moc 120HP. Ponadto zupełna dowolność łączenia ze sobą agregatów, dając prawie 3000 konfiguracji, pozwala na niezrównane możliwości inwestycyjne w zakresie wydajności, efektywności, mocy, ilości czynnika czy zajmowanej powierzchni. Niezależnie od temperatury zewnętrznej, SMMS-u umożliwia pewne działanie od -25°C do +52°C.

Innowacyjna inżynieria nowego SMMS-u zapewnia dużą elastyczność w prowadzeniu instalacji. Przykładowo, system pozwala na łączną długość instalacji do 1200 metrów, z 250m odległością dla najdalszej jednostki. Zapewniając jeszcze większe możliwości projektantom i instalatorom, nowy SMMS-u pozwala na różnicę wysokości do 110 metrów, niezależnie czy jednostki zlokalizowane są na dachu czy też w podziemiach budynku. Kolejnym godnym odnotowania wyróżnikiem jest możliwość podłączenia do 128 jednostek wewnętrznych. Jest to możliwe m.in. dzięki nowemu protokołowi komunikacji TU2C-Link, który otwiera nowe perspektywy zakresie ilości przesyłanych danych i szybkości komunikacji. Ważnym, z uwagi na adaptację wydajności system do uwarunkowań inwestycji, jest możliwość przewymiarowania systemu SMMS-u do 200% uwzględniając nierównomierne obciążenie. Wreszcie, ilość czynnika chłodniczego w systemie została zredukowana o prawie 50% w porównaniu z wcześniejszą generacją, co zapewnia zoptymalizowany wpływ na środowisko.

Oprócz lżejszej i bardziej kompaktowej obudowy, Toshiba wyposażyła SMMS-u w szereg funkcji, które pomagają zaoszczędzić czas dzięki szybszej i łatwiejszej instalacji, rozruchu i konserwacji. Przykładowo, dodatkowa instalacja dla bilansu oleju pomiędzy agregatami nie jest już potrzebna, a przy tym udoskonalono kontrolę jakości smarowania sprężarek. Kolejnym usprawnieniem jest nowa aplikacja Wave Tool Advance firmy Toshiba, która umożliwia instalatorom dostęp do informacji o systemie i rozpoczęcie testów przy użyciu smartfonu obsługującego technologię NFC.
W przypadku potrzeby zebrania i zapisu parametrów dłuższej pracy systemu, nowe narzędzie diagnostyczne umożliwia podłączenie zarówno w agregacie jak i w dowolnym miejscu linii komunikacyjnej i pozostawienie wpiętego modułu bez potrzeby zostawiania komputera. Dodatkowo nowy SMMS-u pozwala na bezpośrednią diagnostykę z poziomu laptopa wpiętego przewodem USB.

Dla zapewnienia optymalnego komfortu przez cały rok, inteligentne sterowanie SMMS-u zawsze dostarcza do jednostek wewnętrznych odpowiednią ilość czynnika chłodniczego, zgodnie z zapotrzebowaniem. Ponadto Toshiba opracowała koncepcję opartą na monitorowaniu warunków pracy, która uruchamia funkcję odszraniana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, zapewniając do 5 godzin nieprzerwanego ogrzewania. W zastosowaniach wielomodułowych cykle odszraniania są dodatkowo uruchamiane naprzemiennie.

Szeroka gama jednostek wewnętrznych o wydajności od 0,3 do 10HP może być dostosowana do różnorodnych pomieszczeń dzięki szerokiej gamie jednostek kasetonowych, kanałowych, podsufitowych, ściennych i konsol. Na szczególną uwagę zasługuje nowa, 1-drożna jednostka kasetonowa o smukłym i eleganckim wyglądzie z ultra cienką obudową, czujnikiem ruchu i opcją zaawansowanej filtracji. Nowością jest również rozwiązanie jednostek kanałowych niskiego sprężu firmy Toshiba, które oferują ultra kompaktową obudowę i cichą pracę, co przyniesie korzyści w zastosowaniach takich jak hotele.

Dostępny w Europie od marca 2021 roku nowy system VRF – SMMS-u od Toshiba to kompleksowe rozwiązanie dla ogrzewania / chłodzenia, które przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Począwszy od pierwszego systemu VRF wprowadzonego na rynek w 1986 roku, firma Toshiba oferują wiodącą w swojej kasie jakość i niezawodność rozwiązań.
Obecnie niezrównana siódma generacja o nazwie SMMS-u zapewnia najwyższą wydajność, zdolność adaptacji i kompatybilności oraz użyteczności, budując swój produkt jako niezawodne i solidne rozwiązanie VRF.