Nagroda została, podobnie jak w latach poprzednich, przyznana w dwóch kategoriach.

Kategoria WENTYLACJA

Urządzenie wentylacyjno-chłodzące OXYCOM IntrCooll (zgłoszenie: Iglotechnik, produkcja: Holandia, 2017)

Rozwiązanie jest unikatowe na rynku europejskim, stanowiąc konkurencję dla typowych rozwiązań chłodniczych przeznaczonych do wentylowania i chłodzenia dużych obiektów (np. hal przemysłowych). IntrCooll chłodzi powietrze zewnętrzne, pobierając energię do odparowania wody ze strumienia powietrza - dzięki czemu obniżenie temperatury nie powoduje zwiększania wilgotności. Powietrze zewnętrzne przepływa wzdłuż aluminiowych łopatek w module wyparnym OXYVAP®, a recyrkulowana zimna woda jest rozprowadzana z wymiennika ciepła do górnej sekcji środka wyparnego za pomocą pompy recyrkulacyjnej. Środek wyparny chłodzi powietrze poniżej pierwotnej temperatury otoczenia.  Urządzenie jest także wyposażone w filtr piankowy, który oczyszcza powietrze zewnętrzne przed wprowadzeniem go do wymienników ciepła.

Stoisko firmy Iglotechnik, prezentującej urządzenie wentylacyjno-chłodzące OXYCOM IntrCooll (Fot. redakcja HVACR.pl)
 

Kategoria KLIMATYZACJA

Klimakonwektor zintegrowany z rekuperatorem DOUBLE (zgłoszenie: Alexa Dystrybucja, produkcja: Włochy, 2017)

Nowatorski charakter urządzenia polega na połączeniu w jednej obudowie wielu funkcji - to pojedyncze rozwiązanie może według dostawcy w pełni zastąpić tradycyjne systemy. Jego zadaniem jest szeroko rozumiane zapewnienie wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach, poprzez połączenie w jednej obudowie rekuperacji (odzyskiem ciepła η > 94%), ogrzewania, chłodzenia i filtracji. Urządzenie ma charajter kompaktowy (głębokość zaledwie 250 mm). Zaawansowany system sterowania umożliwia okresowe darmowe chłodzenie i ogrzewanie (freecooling i freeheating). Klimakonwektor zintegrowany z rekuperatorem znajduje zastosowanie głównie w obiektach mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego, gdzie wymagany jest wysoki komfort (domy, mieszkania, hotele, internaty).

 

Stoisko firmy Alexa Dystrybucja, prezentującej klimakonwektor zintegrowany z rekuperatorem DOUBLE (Fot. redakcja HVACR.pl)

 

Zobacz więcej zdjęć z wydarzenia!