Odpowiednio skonfigurowany system wentylacyjny to podstawa każdego pomieszczenia przemysłowego. Normy w zakresie prawidłowej wentylacji hal są ściśle określane przez ministerstwo pracy i polityki socjalnej oraz ogólne przepisy BHP. Ich nieprzestrzeganie grozi nie tylko nałożeniem na zarządcę hali wysokich kar finansowych, ale także naraża działających w niej pracowników na uszczerbek na zdrowiu.

Wentylacja w przemyśle – krotność powietrza i obowiązujące normy

Dokładne wytyczne dotyczące prawidłowej konfiguracji systemu wentylacyjnego zawsze będą się różniły w zależności od charakteru wykonywanej w danym obiekcie pracy. Hala, w której mamy do czynienia z toksycznymi substancjami chemicznymi czy pomieszczenie wyposażone w stanowiska spawalnicze będą w tej kwestii zobowiązane do znacznie efektywniejszej wymiany powietrza niż miejsca pracy, w których tego typu czynniki nie występują. Większa ilość wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń powietrza oraz prace, wpływające na wzrost temperatury w hali, będą wymagały od nas, jako jej zarządcy, podjęcia środków, umożliwiających swobodną wymianę powietrza w pomieszczeniu.
Termin krotności wymiany powietrza odnosi się do wydajności pracy systemu wentylacyjnego. Mówi nam on, ile razy w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu ulega całkowitej wymianie. Jeżeli w hali nie występują żadne czynniki, które obniżyłyby jego jakość, zwykle jako normę przyjmuje się wymianę powietrza na świeże jeden raz w ciągu godziny. Jeżeli jednak w naszym zakładzie miałaby miejsce przykładowo obróbka cieplna metali z wykorzystaniem pochodnych cyjanku, częstotliwość ta musiałaby się zwiększyć aż dziesięciokrotnie!

Postaw na sprawdzone rozwiązania
Wentylacja w przemyśle – szczególnie w wymienionych wcześniej przypadkach podwyższonego ryzyka – jest tym aspektem tworzenia środowiska pracy, w którym nie ma miejsca na eksperymenty. Niskiej jakości komponenty stwarzają zagrożenie w postaci nieprzewidzianych przerw w działaniu lub spadku efektywności systemu wentylacyjnego wraz z upływem czasu. Decydując się na instalację systemu wentylacji w przemyśle warto postawić na aparaturę wysokiej jakości, która podoła pracy w każdych warunkach.

Wentylacja przemysłowa Oxycom IntrCool 4Seasons
Kompleksową opiekę nad prawidłowym przepływem powietrza w Twoim pomieszczeniu przemysłowym może Ci zapewnić jedynie system wentylacyjny skonstruowany z myślą o tego typu zastosowaniu. Doskonałym przykładem takiego zestawu jest Oxycom IntrCool 4Seasons: https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-wentylacja-hal-4s/. Co dokładnie wyróżnia ten rodzaj wentylacji spomiędzy pozostałych dostępnych na rynku urządzeń tego typu?
1. System oprócz samej wentylacji zapewnia nam także kontrolę nad temperaturą w naszym pomieszczeniu. Niezależnie od pory roku jest on w stanie dostarczyć do hali strumień powietrza doskonale dopasowany do warunków zewnętrznych.
2. Inteligentny system komunikacji urządzenia ze stacjami pogodowymi umożliwia mu dostosowanie trybu swojej pracy w sposób ściśle dostosowany do aktualnych warunków atmosferycznych
3. Oxycom 4Seasons pozwala nam oszczędzić nawet do 90% pieniędzy na kosztach eksploatacji urządzenia w stosunku do tradycyjnych systemów wentylacyjnych
4. System reguluje również poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, dostosowując go do najbardziej optymalnego poziomu.
5. Wentylacja Oxycom działa w sposób równomierny na przestrzeni całej hali – stosując ją możemy mieć pewność, że nie spotkamy się ze zjawiskiem nadmiernie wychłodzonych czy ogrzanych stref, które często występuje przy zastosowaniu konwencjonalnych rozwiązań.

Poniżej film przedstawiający zasadę działania systemu Oxycom IntrCool 4Seasons:


Dodatkowe oszczędności
Właściwy system wentylacji pozwoli Ci nie tylko oszczędzić znaczną ilość pieniędzy na kosztach jego utrzymania względem tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo będzie on pełnił rolę takich urządzeń jak klimatyzator czy pochłaniacz wilgoci – które w przeciwnym wypadku musiałbyś zainstalować niezależnie od układu wentylującego. Skutkiem tego byłoby stworzenie zbędnych kosztów, związanych z montażem i eksploatacją aparatury, której funkcję w tym wypadku może pełnić jedno urządzenie. Jednymi słowy – decydując się na zakup systemu wentylacji wysokiej jakości w istocie pozwalasz sobie na znaczną oszczędność, którą odczujesz niemalże natychmiast.

Jakie korzyści jeszcze może nam przynieść odpowiednia wentylacja w przemyśle?

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów rekuperacji ekologiczny system odzyskiwania ciepła jest w stanie zapewnić naszej hali odpowiednią temperaturę bez potrzeby dodatkowego podgrzewania powietrza, co znacząco zmniejsza koszty jego eksploatacji. Dodatkowo możemy skorzystać z takich modułów jego pracy jak choćby tryb swobodnego chłodzenia, który umożliwia nam stworzenie optymalnego mikroklimatu w hali nawet przy jej silnym nasłonecznieniu tylko i wyłącznie przy użyciu niezmodyfikowanego termicznie powietrza z zewnątrz pomieszczenia.
Ten zestaw cech i funkcjonalności sprawia, że instalacja wysokiej jakości systemu wentylacyjnego może się okazać dla nas najbardziej ekonomiczną w zakresie usprawniania pomieszczeń przemysłowych. Warto przy tym zdecydować się na aparaturę, zapewniającą nam stabilne i efektywne działanie mechanizmu oraz dodatkowe funkcje, usprawniające jej działanie.