System SPIDERvent pozwala na oszczędne gospodarowanie przestrzenią budynku, przy zachowaniu odpowiednich parametrów komfortu cieplnego. Umożliwia wykonanie układu rozprowadzającego powietrze w systemach wentylacji z rekuperacją ciepła na etapie wylewania stropów. Elementy systemu można zatapiać w stropie – są wykonane z odpornych na zgniecenie tworzyw sztucznych, wzmocnionych włóknem szklanym.

Kanały wentylacyjne giętkie, gładkościenne wewnętrznie, dwuwarstwowe, karbowane o małych średnicach (Ø75 mm i Ø90 mm), wykonane z  polietylenu  (wersja Blue) lub  z polietylenu z domieszką nanocząstek srebra na powierzchni wewnętrznej (wersja Silver-green), zalecane do stosowania po stronie nawiewnej systemu wentylacyjnego SPIDERvent®.

Skrzynki rozdzielcze (i inne elementy) są dostosowane  do technologii wykonania stropu – mają wypustki kotwiące, pozycjonujące je dokładnie w miejscach, w których usytuowane będą zamontowane w nich elementy peryferyjne (wywiewniki, kratki, anemostaty). Konstrukcja skrzynek pozwala też na łatwe wprowadzenie sprzętu do czyszczenia kanałów wentylacyjnych.

Wywiewniki stabilnego przepływu STABILVENT Alize oraz zespoły nawiewno-wywiewne SPIDERvent® w sposób samoczynny kontrolują ilość powietrza dostarczanego i usuwanego.

Elementy systemu SPIDERvent ® mogą współpracować zarówno z lokalnymi urządzeniami wentylacyjnymi - wentylatorami lub rekuperatorami, obsługującymi wydzielone lokale mieszkalne, jak i z jednostkami centralnymi, podłączonymi do większej liczby lokali.


Możliwości montażu

Wymiary elementów

  • W zależności od rozpiętości stropu (grubości) oraz wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego, elementy występują w wersji "standard" o wysokości 12 cm lub "slim" 10 cm.
  • W przypadku większych grubości stropu system SPIDERventR przewiduje zastosowanie odpornych na ściskanie i kondensację pary wodnej przedłużek pod anemostaty i stabilizatory wywiewu o średnicach 125 mm (długość efekt. 53 mm) i 100 mm (długość efekt. 67 mm).
  • Możliwość wykorzystania dwuściennych, giętkich przewodów wentylacyjnych Karboflex (PE): D75 mm, D90 mm, D125 mm, dla których kolektory, rozdzielacze i skrzynki wentylacyjne zaopatrzono w gniazda szybkozłączne typu "klik".
     

Strop monolityczny (bezbelkowy, żelbetowy)
Maksymalny strumień powietrza pojedynczego systemu SPIDERvent® - 1200 m3/h.
Pozwala na swobodny - zoptymalizowany pod względem oporów hydraulicznych - układ kolektorów i rozdzielaczy powietrza  i skrzynek wentylacyjnych oraz kanałów. Elementy systemu (za wyjątkiem kanałów) po wypozycjonowaniu przybijane są do deskowania gwoździami, które przy zrzucaniu deskowania odpadają - wraz z konstrukcyjnie przewidzianymi do tego celu przewężeniami montażowymi skrzynek i kolanek wentylacyjnych.

Strop typu filigran (prefabrykowany)

Maksymalny strumień powietrza pojedynczego systemu SPIDERvent® - 1200 m3/h.
Kolektory i rozdzielacze powietrza oraz skrzynki wentylacyjne można zamontować (zalać w płycie żelbetowej 5 cm) już w zakładzie prefabrykacji. Dla tego typu stropów przewidziano elementy uwzględniające 5 cm grubość płyty żelbetowej. W przypadku kolanek wentylacyjnych w płycie zalewane są jednie kołnierze montażowe, do których na placu budowy podłącza się na wcisk kolanka, za pomocą systemu zatrzaskowego.

Strop typu teriva (gęstożebrowy)

Maksymalny strumień powietrza pojedynczego systemu SPIDERvent® - 1200 m3/h.
Istnieje możliwość prowadzenia przewodów wentylacyjnych w przestrzeniach wewnętrznych pustaków stopowych. W częściach, w których nie jest to możliwe lub w miejscach montażu kolektorów i rozdzielaczy powietrza oraz skrzynek lub kolanek wentylacyjnych, elementy systemu (za wyjątkiem kanałów), analogicznie jak dla stropu typu monolit, przybijane są gwoździami (po wypozycjonowaniu elementu). Przy zrzucaniu deskowania gwoździe odpadają wraz z konstrukcyjnie przewidzianymi do tego celu przewężeniami montażowymi skrzynek i kolanek wentylacyjnych.

Montaż systemu Spidervent w stropie gęstożebrowym (Teriva)

 

Sufit podwieszany - montaż podsufitowy (podstropowy)

Maksymalny strumień powietrza pojedynczego systemu SPIDERvent® - 800 m3/h.
Stosowany zawsze tam gdzie nie ma już możliwości "zatopienia" elementów systemu SPIDERventR w stropie. Zastosowanie mają płaskie kolektory i rozdzielacze powietrza oraz skrzynki wentylacyjne typu SLIM, o grubości 10 cm.
Można stosować tradycyjne kanały wentylacyjne (inne niż Karboflex), w tym o ściankach izolowanych termicznie i akustycznie, także "styropianowe" kanały o przekroju prostokątnym. Montaż podstropowy wymaga z reguły dodatkowego wyciszenia kanałów rozprowadzających powietrze (kanały izolowane akustycznie) oraz bardziej starannego połączenia kanałów z elementami skrzynek i kolanek wentylacyjnych.

Montaż systemu Spidervent podsufitowy

>>więcej informacji o systemie SPIDERvent