HVACR.pl: Co zdecydowało o tym, że wybrał Pan wentylację jako swoją drogę życiową?

Ryszard Kubajewski: Poznałem w USA człowieka, który mnie przekonał, że w Polsce "wszystko jest do zwentylowania". Miał wtedy jedną z większych firm wentylacyjnych w kraju. Bardzo pomógł mi na początku działalności w tej branży.

 

HVACR.pl: Jak wyglądał z Pana perspektywy rynek, gdy zaczynał Pan pracę?

RK: Był obiecujący. Oprócz jednej firmy nikt nie produkował nawiewników, a ceny były niebotyczne, zakończenia wentylacyjne były importowane za pieniądze będące poza zasięgiem 90% inwestorów albo z drugiej strony tandetnie wykonane, stalowe, ważące wiele kilogramów. Od początku chciałem więc produkować tylko zakończenia instalacji wentylacyjnej.

Ponieważ prowadziłem wcześniej firmę instalacyjną, wiedziałem, że klienci oceniali wykonanie instalacji tylko po wyglądzie kratek i nawiewników, ponieważ reszta była nad sufitem podwieszanym. Uświadomiło mi to jak duże znaczenie ma wygląd zakończeń instalacji, bo są one elementem wystroju wnętrz. 

 

HVACR.pl: Zatem, od początku postawił Pan na nawiewniki i kratki wysokiej jakości…

RK: Postanowiłem wypełnić lukę rynkową, produkując kratki i nawiewniki wysokiej jakości, o dużej estetyce, z wytłaczanych profili aluminiowych, co umożliwiało pełną powtarzalność oraz znaczny spadek wagi.

 

HVACR.pl: Czy ta strategia się sprawdziła?

RK: Tak, ale przekonanie klientów do moich produktów trwało o kilka lat dłużej niż na początku myślałem. Trudno im było przyjąć, że "Polak potrafi" wyprodukować coś  nie gorzej od firm zachodnich, a często nawet lepiej. Oczywiście, w miarę upływu lat wprowadzaliśmy nowe modele nawiewników zgodnie z oczekiwaniami klientów, a ciągle podnoszona jakość - dziś dorównująca największym firmom na świecie - w końcu przyniosła efekty. Produkty firmy są na największych budowach w kraju i poza nim.

 

HVACR.pl: Były trudne momenty?

RK: Na szczęście nie. Po prostu, z roku na rok robiłem swoje.

 

HVACR.pl: Czyli udało się spełnić Pana nadzieje związane z firmą?

RK: Powiedziałbym, że wszystkie plany i założenia udało się zrealizować w 200%.

 

 

Kierownictwo CWK - Ryszard Kubajewski i Borys Malański

 

HVACR.pl: Jak dziś, z perspektywy tych 15 lat, patrzy Pan na rynek? Co się najbardziej zmieniło?

RK: Rynek wewnętrzny w Polsce był trudny i mimo upływu lat nadal jest. Brakuje dużych, poważnych, dobrze zarządzanych, z kompetentnymi pracownikami firm instalacyjnych; jest za to wszechobecne "3xC" (cena czyni cuda) oraz tzw. "prowizje". Na szczęście, to się powoli zmienia. Młode pokolenie patrzy już na to inaczej.

Pracy jest bardzo dużo, niestety gorzej z pieniędzmi. Zlecenia często wygrywają firmy małe, bez kapitału i zdolności kredytowej, tylko dlatego, że zaoferowały najniższą cenę, a potem zaczyna się szukanie firmy, która to skredytuje. Sytuacja patowa. Ciągle jednak ktoś się na nią nabiera. Psuje to rynek.

 

HVACR.pl: Co na tym trudnym rynku stanowi dziś o przewadze firmy?

RK: Firma jest mała, dobrze zarządzana, z nowoczesnym parkiem maszynowym oraz rozbudowaną siecią sprzedaży. Jesteśmy skupieni na produkcji wyłącznie nawiewników. Dzięki temu jesteśmy w tym najlepsi. Nie robimy, jak inne firmy, wszystkiego - od zawiesia po centrale i jeszcze montaż. Ten, kto robi wszystko, niczego nie robi dobrze. Dzięki niskim kosztom produkcji uzyskujemy przyzwoite marże umożliwiające dalszy rozwój.

 

HVACR.pl: Z jakiego osiągnięcia jest Pan najbardziej dumny?

RK: Udało się, a nie było łatwo. Produkcja nawiewników to trudny technologicznie proces, wymagający precyzji i różnorakiej wiedzy, którą trzeba nabyć. Poza tym, znaczącą rolę odgrywa tu„ czynnik ludzki” – o sukcesie stanowi wieloletnie doświadczenie pracowników.

 

HVACR.pl: Proszę dokończyć takie zdanie: Nie byłoby sukcesu CWK, gdyby nie...

RK: Moja rodzina, która zawsze mnie wspiera.

 

HVACR.pl: A jakie są dalsze plany firmy?

RK: Szukamy poważnego inwestora, który umożliwiłby rozszerzenie produkcji na inne działy wentylacji.

 

HVACR.pl: Czego sobie życzy Pan z okazji 15-lecia?

RK:  Życzyłbym sobie, aby za kolejne 15 lat firma istniała nadal.

 

HVACR.pl: Zatem, życzymy dalszego równie harmonijnego rozwoju i dziękujemy za rozmowę.