W roku 2020 w Glasgow odbędzie 26. konferencją ONZ poświęcona zmianom klimatu, która zgromadzi ponad 30 000 delegatów z całego świata, w tym około 200 szefów rządów z całego świata, a także ekspertów ds. klimatu i liderów biznesu. Celem konferencji jest uzgodnienie ambitnych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, opracowanie nowej strategii dotyczącej zmian klimatu.

Gospodarzem głównego szczytu COP, który zaplanowano na dwa tygodnie w III kwartale 2020 r., będzie Wielka Brytania. Włochy będą gospodarzem wydarzeń przygotowawczych. Wybrano już lokalizację COP26. Konferencja odbędzie się w najnowocześniejszym szkockim kampusie wydarzeń Glasgow Scottish Events Campus, wybranym ze względu na światowej klasy udogodnienia, znajdującym się na obrzeżach centrum Glasgow, nad brzegiem rzeki Clyde.

Claire Perry, były minister BEIS, brytyjski prezydent COP26 powiedział: „W 2020 r. światowi przywódcy spotkają się, aby omówić zmiany klimatu na skalę globalną w Glasgow, jednym z najbardziej zrównoważonych miast w Wielkiej Brytanii o doskonałych osiągnięciach w organizowaniu dużych wydarzeń międzynarodowych.”

Sekretarz rządu Szkocji ds. zmian klimatu, Roseanna Cunningham, powiedziała, że ​​decyzja o zorganizowaniu COP26 w Szkocji była słuszna „biorąc pod uwagę nasze przewodnictwo w działaniach na rzecz klimatu". 

Od 1990 r. Wielka Brytania zmniejszyła emisje o ponad 40%, jednocześnie rozwijając gospodarkę o ponad dwie trzecie. Na stronach rządowych Wielkiej Brytanii czytamy, że Królestwo zmniejszyło emisje gazów cieplarnianych o 16 milionów ton w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Sekretarz stanu ds. Szkocji Alister Jack powiedział: „Rząd Wielkiej Brytanii wykazuje wielkie przywództwo w tej istotnej kwestii - stając się pierwszą znaczącą gospodarką, która uchwali nowe przepisy ograniczające emisje do zera netto do 2050 r.”

https://twitter.com/RSPBScotland/status/1171460358940135424