Niemiecka filia japońskiego producenta klimatyzacji Daikin twierdzi, że zagwarantuje swoim klientom wystarczającą ilość czynnika chłodniczego R410A do użytku w dostarczonych systemach VRV oraz komercyjnych produktach chłodniczych ZEAS i Conveni-Pack.

Firma twierdzi, że reaguje na rosnące obawy dotyczące rozwoju cen i dostępności R410A w wyniku europejskiego harmonogramu wycofywania F-gazów o wysokim GWP. Obecnie nie ma alternatyw dla R410A w systemach VRV / VRF. Czynnik R410A odnotował już w zeszłym roku ogromny wzrost cen i nałożenie ograniczeń dostaw przez niektórych dostawców.

Daikin Germany utworzyła sklep z R410A do instalacji VRV dla niemieckich klientów za pośrednictwem specjalnej aplikacji R410A-Shop i we współpracy z hurtownią chłodniczą Frigotechnik.

Po jednorazowej rejestracji można w łatwy i wygody sposób kupić R410A online dla każdego systemu. - Dostrzegliśmy obawy naszych klientów w kwestii dostępności R410A na wczesnym etapie, traktujemy je poważnie i teraz postępujemy zgodnie z nimi - powiedział MD Gunther Gamst. - Możemy zapewnić dostępność czynników chłodniczych dla naszych systemów VRV Daikin teraz i w przyszłości.

Chociaż firma Daikin Germany podjęła działania mające na celu uspokojenie klientów w zakresie dostępności R410A, przypomina ona rynkowi, że producenci w Europie nie mają wystarczającej ilości czynnika chłodniczego i wezwali do przejścia na systemy z R32. - Wzywamy projektantów i producentów do korzystania z istniejących alternatyw, a tym samym do stymulowania popytu na czynniki chłodnicze o niskiej GWP - powiedział Gunther Gamst.

Daikin pracuje już nad VRV i innymi systemami z R32.