Podczas gdy kilku producentów wprowadziło modele R32 w klimatyzowanym pomieszczeniu i pakowanych systemach klimatyzacyjnych, nikt jeszcze nie wprowadził brytyjskiego modelu, który zapewnia rozwiązanie dla dużych systemów VRF ... aż do teraz.

Mitsubishi Electric wprowadziło na rynek pierwsze w historii rozwiązanie R32 do klimatyzacji na dużą skalę z nową gamą produktów City Multi Hybrid VRF (Variable Refrigerant Flow). Rozwiązanie zapewnia wszystkie zalety klimatyzacji VRF, a razem z R32 dostarcza system o znacznie niższym współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) niż istniejące rozwiązania.

- Odkąd pięć lat temu wprowadziliśmy na rynek ponad 500 systemów hybrydowych VRF, uważamy, że ta wersja R32 zwiększy udział w rynku tego unikalnego rozwiązania VRF - wyjaśnia Mark Grayston, kierownik ds. marketingu produktów w systemach klimatyzacyjnych Mitsubishi Electric.

W ramach przepisów dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych, przemysł budowlany poszukiwał systemów klimatyzacyjnych, które zapewniają wysoką wydajność operacyjną przy jednoczesnym zminimalizowaniu współczynnika ocieplenia globalnego czynników chłodniczych stosowanych w tych systemach. Hybrid VRF dostarcza znane, sprawdzone rozwiązanie oferujące firmom opłacalną alternatywę dla systemów na R410A.

Istniejące jednostki VRF wykorzystują R410A, który ma GWP równy 2 088, podczas gdy czynnik chłodniczy R32 ma obniżony GWP o 675, czyli o dwie trzecie mniej niż R410A.

- Są już dostępne modele klimatyzatorówna R32 i wprowadziliśmy Hybrid VRF, aby klienci mieli pełną gamę rozwiązań z R32 niezależnie od budynku lub sytuacji - dodaje Grayston. - W połączeniu z szybkim wzrostem cen R410A z miesiąca na miesiąc, co obciąża tradycyjne systemy VRF, chcemy zapewnić, że zarówno klienci, jak i instalatorzy, nie tylko mają alternatywę, ale także dodatkową zaletę zwiększonej wydajności i zaawansowanej kontroli.

Hybrid VRF nadaje się do niemal każdego budynku komercyjnego i został już zainstalowany w wielu aplikacjach, od biur, hoteli, lokali mieszkalnych, salonów wystawowych, domów opieki, domów publicznych i wielu innych, dzięki systemowi zapewniającemu pełną elastyczność projektowania i instalacji tradycyjne VRF z poziomami komfortu zwykle związanymi z 4-rurowymi systemami klimakonwektorów.

- Zaobserwowaliśmy szczególny wzrost sprzedaży Hybrid VRF zarówno w sektorze biurowym, jak i hotelowym, a przy tej wersji R32 staraliśmy się odpowiedzieć na jeden z najgorętszych tematów w brytyjskiej branży klimatyzacji, jak radzić sobie z niskim wskaźnikiem GWP w większych systemach - dodaje Grayston. - Hybrid VRF został tak zaprojektowany, aby oferować klientom rozwiązanie przyszłościowe, zapewniające wysoką wydajność i zwiększoną odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstw.

Rozwiązanie hybrydowe zasadniczo różni się od tradycyjnych systemów VRF, ponieważ wykorzystuje wodę w większości rurociągów do  jednoczesnego przenoszenia ciepła i chłodu do różnych pomieszczeń, ale nadal oferuje dwururowy odzysk ciepła, niższe roczne koszty konserwacji i pełną elastyczność projektowania, działania i zaawansowaną kontrolę.

Sercem nowego systemu jest skrzynka HBC (Hybrid Branch Controller), która jest podłączona do jednostki zewnętrznej za pośrednictwem tradycyjnych przewodów z czynnikiem chłodniczym. Pomiędzy skrzynką HBC a wentylatorem system wykorzystuje instalację wodną, oferując wysokie, rozsądne chłodzenie i stabilną temperaturę w pomieszczeniu dla maksymalnego komfortu.

- Ustawodawstwo wymaga obecnie, aby urządzenia do wykrywania nieszczelności były instalowane wraz z klimatyzacją VRF, gdy jest używane w pomieszczeniach mieszkalnych, a to wymaga dodatkowych kosztów sprzętu i dodatkowego ryzyka, a także wyższych rachunków za konserwację - wyjaśnia Grayston. - Nasz nowy system eliminuje potrzebę wykrywania wycieków, a jednocześnie zapewnia lepsze chłodzenie w całym budynku.

Węcej informacji na temat unikalnego rozwiązania R32 Hybrid VRF na stronie https://hybridvrf.co.uk/home oraz w infografice poniżej.