Menerga została założona w 1981 roku i ma swoją siedzibę oraz zakład produkcyjny zlokalizowane w Mülheim an der Ruhr, na obrzeżach Dusseldorfu. Spółka specjalizuje się w produkcji central klimatyzacyjnych basenowych, klimatyzacji komfortu i klimatyzacji przemysłowej. Sprzedaż w 2012 roku wyniosła 56,7 miliona euro, z czego 53% w samych Niemczech. Obecnie firma zatrudnia około 400 pracowników. Zamknięcie procesu zakupu nastąpiło 2 maja 2013 i podlegało zatwierdzeniu przez niemiecki organ antymonopolowy. Firma Systemair nabyła 100% udziałów Menerga.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się nabyć firmę Menerga, która posiada najlepszą reputację w technologii systemów wentylacyjnych dla basenów" – powiedział Gerald Engström, Prezes i CEO firmy Systemair podczas podpisywania aktu nabycia 28 marca 2013 roku. "Widzimy olbrzymią synergię naszych firm i wierzę, że razem są w stanie znacznie zwiększyć wielkość sprzedaży. Jednocześnie jest to połączenie technicznego know-how w dziedzinie skomplikowanych urządzeń i systemów wentylacyjnych najwyższej klasy, aplikacji, które mogą zostać wykorzystane w innych naszych fabrykach jednostek AHU w ramach jednej grupy " - stwierdził Engström Gerald.

Systemair jest liderem w wentylacji w 44 krajach Europy, Północnej i Południowej Ameryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki Południowej. Spółka osiągnęła sprzedaż 448 mln euro w roku finansowym 2011/12. Obecnie zatrudnia około 3400 osób. Systemair odnotowuje zysk operacyjny co roku od 1974 roku, kiedy to firma została założona. W ciągu ostatnich 15 lat, giełdowy kurs Spółki wzrósł średnio o 15%. Grupa Systemair składa się z około 60 firm, a produkty Grupy są sprzedawane pod markami: Systemair, Frico, VEAB i Fantech.

Spółka Menerga będzie działać pod egidą Grupy Systemair jako niezależna firma z własną marką. Produkcji w Mülheim an der Ruhr będzie w dalszym ciągu kontynuowana, nie ulegnie zmienie także sieć partnerów handlowych w Europie.

Pod koniec roku 2012 Grupa Systemair zakupiła turecką firmę HSK, w 2013 Holland Heating. Aktualnie trwa proces nabycia firmy Reftec - dostawcy rozwiązań dla chłodnictwa przemysłowego i pomp ciepła znanego na rynku norweskim.