Polska młodzież protestowała mając świadomość zmian klimatycznych i martwiąc się o klimat naszej planety.

15 marca młodzież nie tylko w Polsce ale i na całym świecie protestowała dla klimatu - w 92 krajach i 1209 miastach. W Polsce udział w strajku potwierdziły 22 miasta. W Warszawie odbył się marsz, który przeszedł ulicami centrum. W Krakowie protestowano na Starym Mieście. Ponadto młodzież wyszła na ulice m.i. w Białymstoku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Ełku, Gdańsku, Gnieźnie, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Ostródzie, Poznaniu, Płocku, Pszczynie, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Świdnicy, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze.

Protestujących połączył wspólny cel – chęć ochrony naszej planety i powstrzymanie zmian klimatycznych, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Uczniowie szkół wyrazili też sprzeciw wobec bierności polityków w temacie zmian klimatycznych i ochronie środowiska.

Inspiracją dla młodzieży jest 16-letnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która w imieniu wszystkich nastolatków, wygłosiła w grudniu 2018 r. podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, płomienne oświadczenie skierowanie do polityków wszystkich krajów. To także ona zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu w 2018 roku, przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka.

Młodzi ludzie wyszli na ulice, by pokazać swoją troskę o środowisko i zaprotestować przeciwko zmianom klimatycznym, nieodpowiedzialnej polityce rządzących, obecnemu systemowi energetycznemu i działaniom prowadzącym do zmian klimatycznych.

– Chcemy, by na ekologię kładziono w szkole większy nacisk. Dziś w szkole nie uczymy się o tym, w jakim stanie znajduje się nasze środowisko, jakie są przyczyny zmian klimatycznych, jak możemy wpływać na środowisko, jak możemy zmieniać swoje życie i działania. Bo dziś jest to traktowane pobieżnie. Chcemy też, by polska gospodarka dostosowała się do przepisów Unii Europejskiej – podkreśla Patrycja Andrychowicz, koordynatorka protestu w Krakowie.

Młodzieżowy strajk dla klimatu poparło ponad 200 naukowców.