Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 23 kwietnia 2018 r. podczas IV Konferencji Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji zorganizowanej przez SPIUG – Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Jury oceniało zgłoszone do konkursu produkty pod względem innowacyjności i rozwiązań sprzyjających środowisku oraz działań marketingowych i popularyzacji nowoczesnych technologii. W tym roku w konkursie LIDER INSTALACJI wyłoniono laureatów w następujących kategoriach:

- marketing i rozwój rynkowy firmy:
Firma Viessmann Sp. z o.o. - za wieloletnią edukację polskich instalatorów w Akademii Viessmann oraz wkład w rozwój kompetencji instalatorów OZE
Kształcenie specjalistów jest priorytetowym elementem działalności firmy Viessmann. Od 2003 roku firma oferuje kompleksowe kształcenie w Szkole Nowoczesnych Technik Grzewczych Akademii Viessmann ze szczególnym akcentem na technologie odnawialnych źródeł energii.

- energooszczędność:
Regulator zdalnego sterowania EasyControl CT 200 firmy Robert Bosch Sp. z o.o.
To system sterowania pracą kotła grzewczego, instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej poprzez bezprzewodową komunikację między regulatorem podłączonym do kotła a elektronicznymi grzejnikowymi głowicami termostatycznymi. System może być zarządzany zarówno z poziomu regulatora, jak i urządzeń mobilnych. Zapewnia zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania nawet o 5%.

- ogrzewnictwo:
Gazowy kocioł kondensacyjny o dużej mocy EcoCondens CRYSTAL 100 firmy Termet S.A.
Kocioł wysokiej mocy wyróżnia się parametrami użytkowo-technicznymi, wysokosprawnym wymiennikiem, szerokim zakresem modulacji mocy, cichą pracą i przyjazną obsługą oraz niską emisją. Jego wysoka efektywność, zwłaszcza w zakresie małych mocy, predysponuje go do ogrzewania budynków i mieszkań niskoenergetycznych. Sterownik kotła pełni też funkcję menadżera w układach kaskadowych (do 600 kW) - pierwszy kocioł steruje układem, a pozostałe są podporządkowane. Ma możliwość podłączenia i sterowania układem solarnym.

- instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej:

Kompaktowy separator powietrza DiscalSlim serii 551 firmy Caleffi Poland Sp. z o.o.
To innowacyjne rozwiązanie w zakresie separacji powietrza w instalacjach centralnego ogrzewania. W komorze separacji czynnik wprowadzany jest w turbulencje, mikropęcherzyki powietrza są oddzielane i usuwane poprzez kanaliki odpływowe, a następnie przez zawór odpowietrzający. Dzięki zredukowanym wymiarom oraz regulowanej pozycji przyłączy separator może być zastosowany w miejscach o ograniczonej przestrzeni na przewodach poziomych lub pionowych z komorą odpowietrzania ustawioną pionowo.

Dwufunkcyjna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego z pompą elektroniczną GPA II firmy Ferro S.A.
Dzięki innowacyjnej konstrukcji pozwala na połączenie rozdzielacza grzejnikowego (np. serii N-RO) oraz rozdzielacza do ogrzewania płaszczyznowego (np. serii N-RZP) w jeden kompaktowy system. Służy do obniżenia i utrzymania żądanej temperatury czynnika grzewczego w układzie ogrzewania płaszczyznowego oraz połączenia go z wysokoparametrową instalacją grzejnikową. Wyróżnia się zastosowaniem termostatycznego zaworu mieszającego zamiast zaworu wyposażonego w głowicę termostatyczną z kapilarą.

- odnawialne źródła energii:

Pompy ciepła Neoheat Fuji Electric zgłoszone przez firmę Iglotech Sp. z o.o.
To powietrzne inwerterowe pompy ciepła do zasilania instalacji centralnego ogrzewania (obiegów grzejnikowego i płaszczyznowego) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą stanowić samodzielne źródło dla c.o. i c.w.u. lub współpracować np. z kolektorami słonecznymi lub kotłami. Mają funkcję chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Technologia inwertera umożliwia regulację mocy grzewczej w zależności od aktualnych potrzeb. Wyróżniają się wysoką efektywnością - SCOP do 4,48 (176%) - i pracą w temperaturze zewnętrznej do -20°C.

W internetowym głosowaniu Czytelników nagrodę Lider Instalacji 2018 otrzymały:

Regulator Lindab UltraLink FTCU zgłoszony przez firmę Lindab Sp. z o.o.
To innowacyjny regulator wykorzystujący sensory ultradźwiękowe do pomiarów wydatku, prędkości przepływu i temperatury w przewodzie wentylacyjnym. Umożliwia precyzyjne pomiary przy przepływie już od 0,5 m/s bez generowania dodatkowego oporu i zakłóceń strumienia powietrza. Możliwość integracji z systemem zarządzania budynkiem i komunikacja poprzez Modbus dają szerokie możliwości optymalizacji systemów VAV.

High Integrated Comfort System zgłoszony przez firmę Venture Industries Sp. z o.o.
To system wentylacji mieszkaniowej stworzony z myślą o budownictwie wielorodzinnym. W jego skład wchodzą m.in.: wentylatory, tłumiki, nawiewniki oraz regulatory i kratki wywiewne. Dzięki zastosowaniu systemu wentylacja mieszkań jest uniezależniona od warunków atmosferycznych i działa bez względu na porę roku, zapewniając komfort użytkownikom mieszkań. System ma szerokie możliwości sterowania i jest prosty w obsłudze. Wyposażony został w komunikację BMS (MODBUS) i ma możliwość zmiany ciśnienia zadanego, jak również automatycznego dostrojenia nastaw regulatora do parametrów instalacji wentylacyjnej.

Przyznano także nagrody specjalne:
- dla prof. Anny Bogdan, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, za integrację młodych specjalistów branży instalacyjnej i rozwijanie współpracy międzynarodowej przez PZITS.

- dla Tomasza Żuchowskiego, wieloletniego pracownika resortu budownictwa, za inicjowanie działań na rzecz zmian w prawie regulujących kwestie techniczno-budowlane i ładu przestrzennego oraz wspieranie innowacji w polskim budownictwie.

Nagrody odebrali:
Sebastian Walerysiak, prezes zarządu Viessmann Sp. z o.o.
Krzysztof Ciemięga, dyrektor generalny Bosch Termotechnika
Ryszard Satyła, prezes zarządu, oraz Mieczysław Zubowicz, dyrektor handlowy Termet S.A.
Tomasz Kukułka, dyrektor zarządzający Caleffi Poland Sp. z.o.o.
Damian Majer, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej FERRO S.A.
Mariusz Białobrzewski, dział marketingu Venture Industries Sp. z o.o.
w imieniu prof. Anny Bogdan - Wojciech Ratajczak, przewodniczący Głównej Komisji Legislacyjnej oraz Głównej Sekcji COWIA PZITS
Tomasz Żuchowski

Nagrody wręczyli:
Bogusława Wiewiórowska-Paradowska, członek zarządu Grupy Medium, wydawca „Rynku Instalacyjnego”, oraz Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

 

 

O Konkursie
Celem konkursu LIDER INSTALACJI jest promocja najlepszych rozwiązań technicznych w branży instalacyjnej (medium – kropla wody – symbolizuje to, co doskonałe). Redakcja zwraca w ten sposób uwagę Czytelników na najnowsze rozwiązania technologiczne, gwarantujące uzyskanie efektów ekonomicznych i przynoszące satysfakcję użytkownikom, a także na usługi i działania firm zasługujące na szczególne wyróżnienie.


***
„Rynek Instalacyjny” to specjalistyczny miesięcznik informacyjno-techniczny od 25 lat obecny na rynku prasy branżowej związanej z instalacjami w budownictwie. Na łamach czasopisma prezentowane są najnowsze osiągnięcia techniczne i technologie z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa oraz wodociągów i kanalizacji. W każdym numerze publikowane są również informacje o aktualnościach w branży, nowościach technicznych, a także o szkoleniach i konferencjach branżowych. Wydawcą „Rynku Instalacyjnego” jest Grupa MEDIUM.