Rozwiązania CITY zapewniają o 38% wyższą sprawność przy obciążeniu częściowym niż wymagan dyrektywa Ecodesign na rok 2021.

Bruksela, 8 stycznia, 2018 r. – Trane®, czołowy światowy dostawca systemów i usług w zakresie zapewniania komfortu do pomieszczeń oraz marka Ingersoll Rand, wprowadza CITY – trzy nowe agregaty wody lodowej i pompy ciepła o mocy poniżej 400 kW, przeznaczone do wydajnego ogrzewania i chłodzenia niewielkich budynków użyteczności publicznej, obiektów i procesów przemysłowych.

Kompaktowe produkty z rodziny CITY zapewniają sprawność o 38% wyższą niż określają wymagania dyrektywy Ecodesign na rok 2021, dzięki czemu właściciele budynków wyposażonych w te urządzenia mogą bez obaw patrzeć w przyszłość. Produkty zostały zaprojektowane z użyciem czynnika chłodniczego R-1234ze o znikomym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Działają one w oparciu o energię odnawialną, wodę geotermalną i wodę odpadową, zapewniając temperaturę ogrzewania do 80°C. CITY doskonale nadają się do obsługi niewielkich budynków użyteczności publicznej, obiektów i procesów przemysłowych, gdyż spełniają obecne wymagania dotyczące konwencjonalnych instalacji ogrzewania, a także stanowią bezpieczne rozwiązanie grzewcze o potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) niższym niż 1. Trzy nowe produkty to:

Trane CITY Comfort – agregat przeznaczony do budynków biurowych, szpitali, sieci ciepłowniczych i chłodniczych oraz centrów danych, który może być także wykorzystywany w niewielkich instalacjach przemysłowych, między innymi w produkcji żywności i napojów, jak również w małych obiektach produkcji rolnej, takich jak winnice.

Trane CITY Process – wersja agregatu, przeznaczona do stosowania w procesach, zapewniająca wysokiej sprawności chłodzenie procesowe w branży spożywczej, w magazynach, chłodniach i na lodowiskach, umożliwiając obniżenie temperatury do –12°C. Produkt wykorzystuje czynnik chłodniczy R-1234ze, który jest niepalny i zapewnia znikomy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP).

Trane CITY Booster to pompa ciepła typu woda–woda, która dostarcza ciepłą wodę o temperaturze od 50 do 80°C i jest przeznaczona do zastosowań obejmujących ogrzewanie z wykorzystaniem wysokiej temperatury, dostarczanie ciepłej wody użytkowej, obsługę sieci ciepłowniczych oraz instalacji kaskadowych do odzysku ciepła.Trane CITY Booster pozyskuje energię z wody odpadowej lub z instalacji geotermalnych o temperaturze od 5 do 30°C.

- Produkty Trane CITY trafiają w różnorodne potrzeby klientów, którzy oczekują rozwiązań z zapewniających komfort i chłodzenie procesowe o niewielkich rozmiarach i wysokiej sprawności – mówi Jose La Loggia, wiceprezes i dyrektor generalny Trane na rynki Europy, Bliski Wschód, Afrykę. - Połączenie technologii firmy Trane, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wody odpadowej oraz zastosowanie czynnika chłodniczego o znikomym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego zapewnia właścicielom budynków niezrównaną wydajność, a przy tym jest to inwestycja przyjazna dla środowiska i nastawiona na przyszłość.

W małych budynkach użyteczności publicznej, w obiektach i procesach przemysłowych przed wprowadzeniem produktów CITY stosowano agregaty wyposażone w sprężarki spiralne. Produkty CITY pozwalają teraz korzystać z połączenia napędu z przetwornicami częstotliwości i sprężarek śrubowych, z zastosowaniem czynnika chłodniczego o potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) niższym niż 1, przy sezonowym wzroście sprawności o 28%.

Rodzina Trane CITY wchodzi w skład linii produktów Ingersoll Rand EcoWise, zaprojektowanych z myślą o zmniejszeniu oddziaływania na środowisko dzięki zastosowaniu najnowszej generacji czynników chłodniczych o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) i wysokiej sprawności. Dodatkowe informacje dotyczące pełnej oferty rozwiązań Trane są dostępne na stronie internetowej Trane.com.

Realizacja zobowiązania klimatycznego Ingersoll Rand

W roku 2014 firma Ingersoll Rand publicznie podjęła zobowiązanie do zwiększenia sprawności energetycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) generowanych przez jej działania i produkty.

Zobowiązanie klimatyczne firmy obejmuje:
• Ograniczenie emisji GHG z produktów firmy o 50% do roku 2020 oraz wprowadzenie w całym asortymencie rozwiązań zapewniających niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego do roku 2030.
• 500 mln USD inwestycji w badania i rozwój produktów w celu sfinansowania długoterminowego ograniczenia emisji GHG.
• Obniżenie o 35% śladu emisji gazów cieplarnianych powstającego w związku z działalnością firmy do roku 2020.

Dzięki zobowiązaniu klimatycznemu Ingersoll Rand ograniczono emisję dwutlenku węgla z produktów firmy o 11 mln ton w porównaniu z poziomem bazowym z 2013 roku, co odpowiada emisji z energii zużywanej przez 1,6 mln gospodarstw domowych w ciągu roku. Firma ograniczyła również intensywność emisji GHG związanej z prowadzeniem działalności o 23% w porównaniu z poziomem bazowym z 2013 roku.