ORLANDO, Floryda, 4 lutego 2020 - Honeywell ogłosił wprowadzenie Solstice N15 (R-515B), nowego niepalnego i zamiennego czynnika chłodniczego A1 (LGWP) dla czynnika chłodniczego R-134a do stosowania w agregatach chłodniczych i pompach ciepła. Nowy czynnik chłodniczy o GWP 299 (AR5), który będzie dostępny w tym roku na rynku, został zaprezentowany na wystawie AHR w Orlando, poświęconej klimatyzacji, ogrzewaniu i chłodnictwu.

Solstice N15 został zastosowany przez producenta sprężarek Danfoss do zastosowania w nowej sprężarce Turbocor® TGS490, która może być stosowana w klimatyzatorach chłodzonych powietrzem lub z agregatem chłodzonym wodą. Turbocor TGS490 otrzymał nagrodę AHR Expo 2020 Innovation Award w kategorii „Green Building”.

„Niepalność Solstice N15 w połączeniu z niskim potencjałem globalnego ocieplenia sprawiły, że to rozwiązanie jest naturalnym wyborem dla naszych sprężarek serii Turbocor TG” - powiedział Frank Ford, dyrektor ds. zarządzania produktem w Danfoss Turbocor. „Nowa sprężarka Turbocor TGS490 została w pełni zoptymalizowana zarówno dla czynników chłodniczych 1234ze, jak i R-515B, co oznacza, że ​​klienci mogą czerpać korzyści z lepszej wydajności systemu, ale także dopasować wydajność chłodniczą R-134a dzięki niższym charakterystykom ciśnienia nowej sprężarki”.

Jako niepalny zamiennik R-134A, Solstice N15 może być natychmiast stosowany przez producentów agregatów chłodniczych i pomp ciepła, gdzie normy bezpieczeństwa i przepisy budowlane ograniczają stosowanie czynników chłodniczych A2L i A3. Jego podobny projekt produktu do 1234ze zapewni producentom oryginalnego sprzętu (OEM) długoterminowe rozwiązanie, które jest elastyczne zarówno dla czynników chłodniczych A1, jak i A2L.

„Wprowadzając innowacje i wprowadzając Solstice N15 na rynek wspólnie z dostawcami komponentów, takimi jak Danfoss, zapewniamy producentom agregatów chłodniczych i pomp ciepła długoterminowe rozwiązanie, które może sprostać wszelkim wymaganiom instalacyjnym przy takim samym projekcie agregatu chłodniczego” - powiedział Chris LaPietra, wiceprezes oraz dyrektor generalny, Honeywell Stacjonarne czynniki chłodnicze. „Solstice N15 zapewni długoterminową zgodność z przepisami i dyrektywami UE, takimi jak F-Gas, EcoDesign oraz unijne charakterystyki energetyczne dyrektyw budowlanych lub EPBD. Czynnik chłodniczy pomoże również w uzyskaniu amerykańskich certyfikatów budowlanych, w tym LEED i BREEAM. ”