Stadion klubu piłkarskiego Corinthians otwarto w maju 2014 roku - tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Budowa nowych stadionów to ważny moment dla brazylijskiego futbolu i wyzwanie dla urządzeń i systemów najnowszych generacji. Jednym z nich jest chłodzenie nawierzchni pokrytej trawą naturalną na Arenie Corinthians.

Projekt ten jest wyjątkowy nie tylko dla Brazylii, ale też dla całego świata. System został zaprojektowany i zrealizowany przez World Sports - firmę odpowiedzialną za budowę i utrzymanie kilku boisk sportowych w Brazylii.

System chłodzenia płyty areny ma na celu utrzymać temperaturę trawy w ustalonym zakresie, aby trawnik pozostał w idealnym stanie, bez względu na pogodę. Bez regulacji temperatury podłoża, trawa w czasie intensywnych upałów mogłaby zostać zniszczona. Ustalono, że idealna do prawidłowego utrzymania trawy jest temperatura 23°C, lecz przez większość roku temperatury w São Paulo są wyższe. Jeśli temperatura spadłaby poniżej 14°C, trawa musiałyby być dogrzewana, ale ze względu na warunki pogodowe panujące w tej części Ameryki Południowej, układ ogrzewania nie jest potrzebny.

Wszystkie systemy utrzymujące trawnik stadionu kontrolowane są za pomocą automatyki.

Chłodzenie trawnika - jak to działa?
Na całej powierzchni murawy rozmieszczono system rur o różnych średnicach, w których znajduje się woda lodowa. Nad rurami znajduje się warstwa gleby, którą wyposażono w czujniki temperatury oraz w inne systemy w tym dotleniające, nawożące i nawadniające trawę oraz drenaż odprowadzający nadmiar wody. Sercem pionierskiego systemu chłodzenia zainstalowanego pod trawnikiem jest agregat marki Carrier. Dzięki temu systemowi i w przeciwieństwie do innych stadionów goszczących mecze Pucharu Świata, na arenie Itaquerão zdecydowano się posadzić sadzonki trawy wieloletniej.

Inne systemy HVAC na stadionie
Projekt nowego stadionu ukierunkowany był na wykorzystanie nowych technologii i materiałów przy zastosowaniu standardów zrównoważonego rozwoju i racjonalizacji energii. Instalacje chlodnicze i klimatyzacyjne obsługują pomieszczenia szatni, prasy, pokoje VIPów, łazienki, sklepy  i inne, w sumie klimat kontrolowany jest na 70.000 m2 powierzchni. Wielkie gabarytowo agregaty chłodnicze zostały umieszczone w gigantycznej specjalnej sali technicznej.

Projekt Areny Corinthians objął również ponowne wykorzystanie wody deszczowej, oszczędne oświetlenie LED oraz system samodzielnego generowania energii za pomocą ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu i elewacji bocznej. Architektura stadionu wykorzystuje wentylację naturalną (testowaną w tunelu aerodynamicznym w Europie).

Zainstalowano czujniki oszczędzania wody marki TOTO, wbudowane w zawory i baterie, które ponadto wykorzystują przepływającą wodę do zasilania elektroniki, tworząc trwałą pętlę. Nie istnieje więc potrzeba zastosowania przewodów elektrycznych i brak jest odpadów w postaci zużytych baterii.

Na stadionie w Sao Paulo zastosowano:

- agregaty wody lodowej i klimakonwektory: Midea Carrier
- nawiewniki, kratki i amortyzatory: TROX
- rurociągi w płycie boiska: Isover
- izolacja: Polipex (dystrybutor K-Flex ST)
- kanały i elastyczne stawy: Rocktec
- wieże chłodnicze: Alfaterm
- oświetlenie: Osram.

 

Arena Corinthians jest jednym z 12 stadionów, na których odbywają się mecze 2014 FIFA World Cup.

Informacje o stadionie Corinthians:

  • Nazwa oficjalna: Arena de São Paulo (Complexo Esporte Corinthians)
  • Nazwa popularna: Arena Corinthians (lub: Arena de Itaquera)
  • Wymiary boiska: 105x68 m
  • Nawierzchnia: naturalna trawa
  • Adres: Avenida Miguel Ignácio Curi, 111 - Vila Carmosina, 08295-005 São Paulo, Brasil
  • Lata budowy: 30.05.2011-15.04.2014
  • Data otwarcia: 15 kwietnia 2014
  • Operator/Klub: Corinthians
  • Inauguracja: 10 maja 2014
  • Pojemność: 48234 (zwiększona do 61606 podczas MŚ 2014)

 

Źródło: Wikipedia

Foto: Coutinho Diegues Cordeiro/DDG Arquitetura