W trosce o środowisko naturalne Unia Europejska wywiera coraz silniejszy nacisk na producentów działających na rynku budowlanym do ciągłego podnoszenia standardów nowych obiektów. W ostatnim roku dyrektywa ERP2016 bardzo mocno zmieniła rynek urządzeń wentylacyjnych, wykluczając urządzenia o najniższej wydajności i jakości. Duże postępy poczyniono również w takich dziedzinach jak stworzenie etykiety energetycznej (dyrektywa 2010/30/UE), a także klasyfikacji szczelności systemów wentylacyjnych (PN-EN-12237) i klas filtrów (PN-B-76003).

Bez wątpienią są to kroki w dobrą stronę, jednak w nowych regulacjach pomijany jest fakt, że do uzyskania wysokiej efektywności energetycznej systemu HVAC konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości surowców, precyzji wykonania i szczelności każdego z jego elementów. Dodatkowa energia wykorzystywana przez wentylatory, klimatyzatory i urządzenia rekuperacyjne do kompensowania strat wynikających z niskiej jakości systemu wentylacyjnego, znacznie podnosi koszt eksploatacji i niweluje zalety wynikające ze zwiększenia wydajności odzysku ciepła w rekuperatorach i energooszczędnej pracy innych urządzeń elektrycznych.

Wiele z obowiązujących aktualnie norm powstało wiele lat temu. W efekcie na polskim rynku często spotkać można produkty, które spełniają jedynie minimalne, niewystarczające w dzisiejszym budownictwie, wymagania sklasyfikowane w tych dokumentach.
Dystrybutorzy i producenci sprzedający na krajowym rynku systemy wentylacyjne niskiej jakości, często nie informują klientów, jak negatywne, długoterminowe skutki może mieć wykorzystanie takich systemów. Często nie są w stanie nawet dostarczyć podstawowej dokumentacji potwierdzającej jakość wykorzystanych materiałów, ani ich pochodzenie.

- Zgodnie z przyjętą przez Lindab strategią utrzymywania pozycji lidera jakości, otwieramy oficjalną dyskusję w celu stworzenia standardów dla najważniejszych parametrów surowców wykorzystywanych do produkcji systemów wentylacyjnych - mówi Michał Wróblewski, Dyrektor Operacyjny Lindab Sp. z o.o.

Pierwszym krokiem w tej ambitnej strategii było zawarcie porozumienia z ArcelorMittal, największym na polskim rynku producentem i dystrybutorem stali, w kwestii standaryzacji dostaw wysokiej jakości stali, z której produkowane są wszystkie elementy dystrybucji powietrza Lindab. Gwarantuje to utrzymanie najwyższej jakości i precyzyjną powtarzalność kluczowych parametrów takich jak: typ stali, jej pochodzenie i grubość, a także jakość i rodzaj powłoki ocynku. Od początku października 2016 Lindab potwierdza zgodność tych parametrów w oficjalnym certyfikacie wysyłanym do klientów >>SPRAWDŹ

Kolejnym krokiem w tworzeniu Standardu Lindab będzie zaproszenie do współpracy stowarzyszeń i innych podmiotów działających na polskim rynku HVAC, które podobnie jak Lindab przywiązują dużą wagę do jakości swoich produktów.

Rozwiązania prawne regulujące rynek HVAC w połączeniu z edukacją inwestorów, projektantów, inspektorów i odbiorców końcowych pozwolą na dostosowanie budownictwa do wymagań jakie stawia przez nami przyszłość.
Właśnie dlatego powstała koncepcja Standardu Lindab.