Niemiecka policja donosi o coraz częstszych kradzieżach czynników chłodniczych, zwłaszcza z firm dostarczających gazy.

Wzrost cen i brak R134a szczególnie odczuł sektor motoryzacyjny. Czynnik chłodniczy do klimatyzacji samochodów R134a sprzedaje się w Niemczech aktualnie w cenie około ośmiu razy wyższej niż w zeszłym roku.

Policja z Münster donosi, że firma z Westfalii - dostawca produktów dla chłodnictwa - została dwukrotnie okradziona w lipcu 2018. W pierwszym przypadku złodzieje ukradli 851 sztuk 20 kg butli z R134a. Policja poprzez media poszukiwała świadków, ponieważ taka liczba butli musiała zostać wywieziona przy pomocy ciężarówki. Dwa tygodnie później policę wezwano w to samo miejsce około godziny 3.00 w nocy, po tym, jak świadkowie zgłosili podejrzaną furgonetkę przy firmie. Złodzieje, z których trzech uciekło, zdążyli załadować już 133 butle na ciężarówkę. Czwarty podejrzany, obywatel Holandii, został aresztowany na miejscu zdarzenia.

Podobne kradzieże zdarzały się już wcześniej np. w kwietniu złodzieje włamali się na teren dostawcy gazów w Friedrichsfeld w Mannheim i uciekli z 16 butlami R134a. Była to już druga kradzież w tej firmie. Kilka tygodni wcześniej włamywacze ukradli 19 butli z czynnikiem chłodniczym. W czerwcu br. okradziono z R134a firmy w Wilhelmshaven, w Osnabrücku, w Kubschütz i w Poczdamie.

W ubiegłym tygodniu niemiecka policja zatrzymała pojazd zawierający siedem 10-kilowych butli z R404A i jedenaście 12-kilowych z R134a w Coschen na moście na Odrze, który łączy Niemcy z Polską. Dwaj obywatele rumuńscy twierdzili, że są w drodze do Rumunii; nie byli w stanie przedstawić żadnego dowodu własności butli. Ponadto złożyli sprzeczne oświadczenia na temat pochodzenia butli z gazami. Dochodzenia w tej sprawie są w toku.

 

Zdjęcie: Police Münster. Złodzieje nie zabrali ze sobą wszystkiego: na zdjęciu butle z czynnikiem chłodniczym. 

Źródło: Cooling Post, Police Münster