Viessmann twierdzi, że w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 1 mld euro w rozszerzenie portfolio pomp ciepła i rozwiązań w zakresie ekologicznego klimatu.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak Viessmann ogłosił odnotowanie rekordowych przychodów w 2021 r. w wysokości 3,4 mld euro, o 21% więcej niż w roku poprzednim. Wzrost napędzany był 41% skokiem popytu na pompy ciepła.

Firma twierdzi, że inwestycja pozwoli jej na zwiększenie powierzchni produkcyjnej, laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz portfolio zielonych rozwiązań, zwłaszcza w zakresie pomp ciepła.

„Bezprecedensowe wydarzenia geopolityczne wymagają bezprecedensowych odpowiedzi” – powiedział dyrektor generalny Viessmann Group, Max Viessmann. „Wszyscy potrzebujemy większej szybkości i pragmatyzmu, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi i przemyśleć wytwarzanie energii i wykorzystanie jutra, aby wzmocnić niezależność geopolityczną Europy. W konsekwencji przyspieszamy nasz wzrost dzięki dedykowanym inwestycjom w pompy ciepła i ekologiczne rozwiązania klimatyczne”.

Ogólny wzrost grupy w 2021 r. był głównie napędzany przez jej największy obszar biznesowy Climate Solutions, w którym przejście na zintegrowane rozwiązania klimatyczne nadal się opłacało. Mówi się, że ważnym kamieniem milowym było uruchomienie One Base firmy Viessmann, nowej zintegrowanej platformy rozwiązań klimatyzacyjnych firmy Viessmann. Obejmuje to pompy ciepła z „naturalnymi” czynnikami chłodniczymi, centralne ogrzewanie, ogrzewanie słoneczne, domowe magazyny baterii, rozwiązania na biomasę, zielone gazy i paliwa, rozwiązania wentylacyjne oraz usługi cyfrowe i o wartości dodanej.

Ponadto biznes Refrigeration Solutions pozytywnie przyczynił się do silnego rozwoju grupy w 2021 r., zwłaszcza dzięki inteligentnemu połączeniu rozwiązań z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji i automatyki budynkowej, a także instalacji i usług posprzedażnych. Wzrost zaobserwowano zwłaszcza w handlu detalicznym żywnością, uprawach w pomieszczeniach i opiece zdrowotnej.

Viessmann podkreśla znaczenie inteligentnych rozwiązań chłodniczych opartych na pompach ciepła, zarówno dla generowania wymaganej wydajności chłodniczej, jak i dla zapewnienia klimatyzacji w budynku.