- Megatrendy, takie jak cyfryzacja, zmiany klimatyczne i urbanizacja, prowadzą do wzrostu popytu i wymagają znacznego zwiększenia naszych zdolności produkcyjnych - mówi Joachim Ley, dyrektor operacyjny globalnego producenta wentylatorów Ziehl-Abegg. Dlatego w nową fabrykę w centralnej Polsce inwestuje się obecnie około 50 milionów euro. - Polska jest dla nas fundamentalnie bardzo ważnym rynkiem - podkreśla Adam Korzybski Jest Dyrektorem Zarządzającym Ziehl-Abegg Polska, gdzie od 1997 roku pracuje w Dziale Sprzedaży wentylatorów energooszczędnych.

Budowa budynku w południowo-wschodniej Łodzi (Ofiar Terroryzmu 11 Września) zakończy się w ciągu dziewięciu miesięcy. Produkcja ma ruszyć jesienią 2023 roku. Maszyny i urządzenia będą instalowane krok po kroku na 17 000 m2 powierzchni budynku. - Rozbudowujemy zakłady produkcyjne stopniowo - wyjaśnia Ley. W ciągu pięciu lat planowane jest utworzenie od 300 do 400 nowych miejsc pracy. Koszty budowy i wyposażenia maszyn wynoszą 50 mln euro.

Przyszła produkcja skoncentruje się na wentylatorach do pomp ciepła. - Obserwowaliśmy ten trend od wielu lat – wyjaśnia Korzybski. Z Warszawy zapewnia wsparcie dla wielu producentów pomp ciepła, którzy operują dużymi zakładami w Polsce. Wobec rosnących cen energii zastosowanie pomp ciepła będzie cieszyło się bezprecedensowym boomem, zwłaszcza w Europie. 16 pracowników obecnie pracujących w Ziehl-Abegg Polska obsługuje również klientów światowego producenta wentylatorów na Łotwie i Litwie.

- Jesteśmy liderem technologicznym w zakresie wentylatorów zoptymalizowanych za pomocą biomimetyki – mówi Korzybski. Ta specjalna konstrukcja wentylatora zmniejsza hałas, a tym samym umożliwia pracę pomp ciepła w gęsto zabudowanych obszarach. - Dodatkową cechą jest niskie zapotrzebowanie na energię - podkreśla inżynier mechaniki precyzyjnej, który pracuje dla Ziehl-Abegg od 1997 roku.

W przyszłości mniejsze wentylatory, które do tej pory były sprowadzane do Europy z Azji, powstaną także w Łodzi. Wentylatory te są używane do wentylacji domu lub w chłodzeniu elektroniki i techniki chłodniczej.

 

O firmie Ziehl-Abegg

Ziehl-Abegg (Künzelsau, Niemcy) jest jedną z wiodących światowych firm w dziedzinie wentylacji, sterowania i techniki napędowej. W latach pięćdziesiątych firma Ziehl-Abegg stworzyła podstawę dla nowoczesnych napędów wentylatorów: silników z wirnikiem zewnętrznym, które do dziś są uważane za najnowocześniejsze na całym świecie. Innym obszarem działalności są silniki elektryczne, które zasilają np. windy, aplikacje medyczne (sprzęt do tomografii komputerowej) czy pojazdy głębinowe. Temat elektromobilności dla pojazdów samochodowych powstał w ramach zespołu Ziehl-Abegg Automotive Team w 2012 roku.

Firma high-tech ma imponującą innowacyjność. Ziehl-Abegg zatrudnia 2600 pracowników w swoich zakładach produkcyjnych w południowych Niemczech. Firma zatrudnia 4700 pracowników na całym świecie w 16 zakładach produkcyjnych, 29 firmach i 112 punktach sprzedaży. Produkty ok. W sumie 30 000 jest sprzedawanych w ponad 100 krajach. Obroty wynoszą 716 mln euro, z czego trzy czwarte stanowi eksport (wszystkie liczby odnoszą się do roku 2021).

Emil Ziehl założył firmę w Berlinie w 1910 roku jako producent silników elektrycznych. Po II wojnie światowej siedziba firmy została przeniesiona do południowych Niemiec. Ziehl-Abegg SE nie jest spółką giełdową, lecz jest firmą rodzinną.