Sporo miejsca portal HVACR.pl poświęcił analizie wpływu klimatyzacji na zdrowie. We współpracy z magazynem "Żyjmy dłużej" przeprowadzono analizę plusów i minusów - z punktu widzenia medycyny i komfortu - przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. więcej

Jednym z problemów zdrowotnych, który właściwie eksploatowana klimatyzacja pozwala likwidować, jest obecność w powietrzu pleśni, bakterii i wirusów. Przykładowym rozwiązaniem do systemów klimatyzacji typu split jest Virus Doctor, stosowany w nowoczesnych klimatyzatorach firmy Samsung. Rozwiązanie oparte jest o technologię, która neutralizuje szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, m.in. bakterie, których nie usuwa proces zwykłej filtracji. Firma Daikin stosuje oczyszczanie fotokalityczne, z wykorzystaniem tlenku tytanu. Ciekawy pomysł zastosowało LG - niesłyszalne dla człowieka fale ultradźwiękowe eliminują z pomieszczenia 84% moskitów żeńskich, roznoszących malarię.

HVACR.pl zwracał też uwagę na znaczenie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach - parametr ten może być wskaźnikiem, na podstawie którego regulowana jest praca wentylacji.

Zdjęcie główne z archiwum HVACR.pl.