Według rankingu Europejskiej Agencjji Ochrony Środowiska, aż 6 polskich miast znajduje się wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a na choroby związane z niską jakością powietrza takie jak choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia, alergie, a także nowotwory, co roku umierają tysiące Polaków (według raportu Komisji Europejskiej z 2005 roku: 28 tys. rocznie). Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych polskich miast bytują w Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu, Gliwicach, Nowym Sączu i Krakowie.

Zła jakość powietrza to najczęściej skutek spalania śmieci w domowych piecach i ogrzewania domów najtańszymi paliwami. Akcja "Dziękuję, nie truję" ma przeciwdziałać takim zachowaniom.

Jednym z działań w ramach kampanii jest akcja pod hasłem „Zrób dym”, skierowana do osób, którym przeszkadzają wszechobecne dymiące kominy, smog i spalane śmieci. Organizatorzy zachęcają mieszkańców całej Polski do robienia zdjęć dymiących kominów i umieszczenia ich na Facebooku lub Instagramie oraz dopisania kilku słów, dlaczego dym z domowych palenisk jest taki szkodliwy.

Akcja Dziękuję, nie truję koordynowana jest przez portal Planergia.pl, przy wsparciu partnerów projektu: Viessmann Sp. z o.o., Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Sp. z o.o. oraz Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Akcja dofinansowana została ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o akcji na:

https://www.facebook.com/pages/Planergiapl

http://www.nie-truje.pl

dziękuje nie truje