Porównanie kosztów eksploatacji różnych systemów grzewczych
Przyjrzyjmy się najczęściej stosowanym rozwiązaniom:

Porównanie kosztów eksploatacji różnych systemów grzewczych

Nasuwa się zatem jeden wniosek – tradycyjne rozwiązania wiązały się z szeregiem kosztownych elementów oraz stałą obsługą i nadzorem. Alternatywą dla nich jest pompa ciepła – urządzenie energetyczne, które ogrzewa czerpiąc odnawialną energię z gruntu, wody i powietrza.

Dlaczego więc pompy ciepła nie stają się powszechne?
Odpowiedź jest prosta. Projektanci rekomendują rozwiązania, do których się przyzwyczaili. Inwestor akceptuje konieczność posiadania dużej kotłowni, komina i koncentruje się już tylko na porównaniu urządzeń, których nie da się porównać jeden do jednego. Dochodzi zatem do zestawienia dwóch cen, które stanowią tylko część zupełnie dwóch różnych rozwiązań. Wynik zestawienia jest prosty – wygrywa niższa cena kotła, choć tak naprawdę niższa jest cena rozwiązania z pompą ciepła i później eksploatacji!!!

Przykład
Danfoss edukuje i uświadamia jak stosować pompy ciepła. Klienci, którzy zdecydowali się właśnie na to rozwiązanie i policzyli wszystkie koszty, obecnie są zadowoleni z podjętej decyzji. Hotel to przedsiębiorstwo, którego koszty utrzymania można minimalizować bez szkody na jakości obsługi klientów. Wiele jest w internecie przykładów takich inwestycji. Jednym z nich jest hotel Trzy Stawy w Kłodawie pod Gdańskiem. Właścicielem tego obiektu o powierzchni 1800 m² jest pan Krzysztof Podkowiak. Hotel zlokalizowany jest poza miastem, blisko natury, a tym samym z ograniczonym dostępem do nośników energii. W jednej z części obiektu pan Podkowiak postanowił wykonać część rekreacyjną z basenem, wannami z hydromasażem, spa i saunami. Do ich ogrzania i zasilenia w ciepło basenu i wentylacji wykorzystane zostały 4 pompy Danfoss DHP-L - każda mogła zostać dokładnie dopasowana do potrzeb zasilanego obiegu, dostarczając w sumie prawie 90 kW mocy.

Hotel Trzy Stawy
Hotel Trzy Stawy

Dlaczego właśnie pompy ciepła
Inwestor wybierając pompy ciepła zamiast zwykłych kotłów kierował się następującymi korzyściami:
- ekonomiczne: praca bez kotłowni i kominów, energia w dużych ilościach dostarczana jest najtaniej jak to jest możliwe, ceny energii elektrycznej do napędu mechanizmów pompy ciepła są przewidywane w przeciwieństwie np. do cen oleju;
- ekologiczne: energia dostarczana jest w najczystszej postaci, ponieważ jest akumulowaną i odzyskaną energia słoneczną;
- bezobsługowość: automatyczna praca w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych, praca bez zapasu paliwa, badań, regulacji, czyszczenia, kontroli straży pożarnej.
Inwestor zwrócił również uwagę na fazę projektową, kiedy prowadzone były obliczenia zapotrzebowania na ciepło i dobór urządzeń. Przykładem analizy kosztów użytkowania pomp ciepła w porównaniu do oleju lub gazu płynnego jest ogrzewanie niecki basenowej. Posłużenie się pompą ciepła daje wynik około 5000 zł, a metodami tradycyjnymi około 20000 zł miesięcznie.

Co jeszcze jest ważne
Dla uzyskania najwyższej wydajności, a zatem i oszczędności, kluczowe są dokładność i umiejętności osób przygotowujących rozwiązanie. We właściwym doborze pomaga dedykowane oprogramowanie do symulacji pracy pomp w rzeczywistych warunkach pogodowych. Tylko wykwalifikowane firmy gwarantują prawidłowe instalacje. Danfoss szkoli i autoryzuje dobrych instalatorów.
Kompleksowość usługi, profesjonalizm i reputacja firmy producenta pompy ciepła i wykonawcy umożliwiają inwestorowi uzyskanie rozwiązania, które w pełni zaspokaja jego potrzeby.

Więcej o hotelu, ciekawym rozwiązaniu ogrzewania części SPA i basenu oraz opinie samych użytkowników dowiedzą się Państwo oglądając film z obiektu na Youtube.