Roczne koszty ogrzewania

Gaz, węgiel czy odnawialne źródło energii?

Obecnie programy pozwalają nie tylko sprawdzić roczny koszt ogrzewania z pompą ciepła, ale także zestawić go z pozostałymi rozwiązaniami oferowanymi na rynku. Aby przekonać się, jak wygląda bilans wydatków, wystarczą nam podstawowe dane o budynku, takie jak ogrzewana powierzchnia czy liczba mieszkańców.

– Dla przykładu 100-metrowy dom, gdzie na stałe przebywają 3 osoby, a roczne wykorzystanie pełnej mocy to 2000 godzin w najkorzystniejszym wariancie można ogrzać już za 1497 zł stosując pompę ciepła w układzie woda/woda – tłumaczy Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. – Najdroższą instalację z kolei stanowi w tym układzie piec olejowy, który będzie kosztował nas niespełna 6000 zł.

W kalkulacjach warto też uwzględniać, takie parametry jak chociażby roczne zużycie wody, które możemy sprawdzić na podstawie rachunków. Im więcej danych wprowadzimy, tym obliczenia będą dokładniejsze.

Jeśli pompa ciepła, to jaka?

Niektóre aplikacje pomagają również wybrać odpowiednie dla nas urządzenie. Na bazie tych samych danych algorytm wskazuje, który z modeli pomp będzie najlepszy i jaką powinien mieć moc. Bardziej wnikliwi mogą zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia.

– Na przestrzeni ostatnich lat rynek pomp ciepła w Polsce bardzo się rozwinął, dlatego w dobie świadomych konsumentów producencie powinni udostępniać narzędzia umożliwiające własnoręczne przeanalizowanie oferty, a tym samym podjęcie racjonalnej decyzji – mówi Paweł Kocięba-Żabski.

Mając komplet informacji, powinniśmy zawsze skonsultować się z specjalistą - w tym przypadku instalatorem - i upewnić się, że biorąc pod uwagę wszystkie niuanse budynku, w którym mieszkamy, wybrane przez nas rozwiązanie jest właściwe.

Firma NATEO Sp. z. o.o. powstała w 1991 roku i jest jednym z najstarszych polskich przedsiębiorstw produkujących pompy ciepła. Firma od niemal 20 lat specjalizuje się w produkcji i dystrybucji ekologicznych systemów grzewczych. Posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, dużych obiektów przemysłowych, zakładów produkcyjnych a także szpitali, szkół i obiektów sakralnych. Uzupełnieniem oferty NATEO są usługi projektowe oraz produkcja nowoczesnych układów elektronicznych: sterowników, systemów łagodnego startu oraz kart rozszerzeń do komputerów przemysłowych.