W sierpniu 2018 roku ponad czterdziestu konsultantów, klientów i Specjalistów ds. Bezpieczeństwa Pożarowego wzięło udział w teście dymowym dla pierwszego systemu oddyminia z użyciem wentylatorów strumieniowych dla wielopoziomowego parkingu samochodowego w Federacji Rosyjskiej.

Projekt wentylacji i oddymiania obejmował czteropiętrowy podziemny parking o łącznej powierzchni 40 000 m2 w centrum Kazania stolicy Republiki Tartarstanu.

Po raz pierwszy w Rosji zainstalowano system wentylacji bezkanałowej, która zapewnia codzienną wentylację i awaryjny wyciąg dymu, połączony w jeden w pełni odwracalny system.

Historycznie, rosyjskie normy wentylacyjne dla podziemnego parkingu ściśle dyktowały zastosowanie kanałów wentylacyjnych do wentylacji ogólnej, z odciągiem od góry i od dołu (50/50 objętości powietrza) i kanałów z izolacją przeciwpożarową z przepustnicami umieszczonymi pod sufitem.

Opierając się na światowych doświadczeniach FläktGroup w tej dziedzinie, FläktGroup Rosja zdecydowała się wprowadzić system wentylatorów Jet na lokalny rynek. Dzięki wsparciu FläktGroup Poland, który miał rozległe doświadczenie w tej dziedzinie (i był zwolennikiem systemu wentylatorów strumieniowych an swoim rynku), FläktGroup Rosja podjęła decyzję o zmianie.

Przez ponad 2 lata organizowano seminaria, webinaria i konferencje, prowadzono kampanie reklamowe i publikowano artykuły techniczne. Tylko jedno webinarium osiągnęło około 650 słuchaczy ze 120 miast i 12 krajów! Zorganizowano wizyty w Polsce z udziałem kluczowych ekspertów z Ministerstwa Budownictwa i Organizacji Straży Pożarnej w celu sprawdzenia projektów FläktGroup z systemami wentylatorów Jet.

Propozycja wartości dla interesariuszy (inwestorów, konsultantów, deweloperów, wykonawców) była jasna. Użytkownicy końcowi mogą znacznie obniżyć koszty eksploatacji dzięki niskiemu zużyciu energii i / lub zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniach produkcyjnych. Deweloperzy zmniejszają objętość betonu, zmniejszając wysokość sufitu przez nieobecne kanały, oszczędzając czas i pieniądze na instalacji sprzętu. 

Wszystko to zaowocowało opracowaniem, zatwierdzeniem i publikacją pierwszego oficjalnego dokumentu jako nowej normy i standardu technicznego dla "Projektowania, instalacji i konserwacji systemu wentylatorów strumieniowych do parkingów podziemnych" w FR.

Można śmiało stwierdzić, że FläktGroup jest prawdziwym pionierem na rosyjskim rynku systemów wentylatorów strumieniowych.

 

Źródło: FläktGroup