Termostat grzejnikowy dał milionom ludzi kontrolę nad ogrzewaniem w domu. Symboliczny wynalazek Danfoss zmienia się w 75. rocznicę swojego powstania.

W 1943 roku założyciel firmy Danfoss, Mads Clausen, wynalazł pierwszy na świecie termostat grzejnikowy. Siedemdziesiąt pięć lat później, kultowy produkt jest ważniejszy niż kiedykolwiek w świecie próbującym kontrolować temperaturę.

W samej Europie jest ponad 500 milionów grzejników z ręcznymi i nieregulowanymi zaworami. Jeśli zainstalowanoy na nich wszystkie termostaty grzejnikowe, Europejczycy mogliby zaoszczędzić 12 miliardów euro i 130 TWh energii rocznie. Modernizacja zmniejszyłaby roczną emisję CO2 w Europie o 29 miliardów ton - a inwestycja potrwalaby zaledwie dwa lata. Jest to zgodne z raportem Europejskiego Stowarzyszenia Kontroli Automatyki Budynków (European Building Automation Controls Association).

Produkt został opatentowany i dał Danfoss wiodącą pozycję, gdy firma rozpoczęła masową produkcję termostatu grzejnikowego. Od 1943 r. linię produkcyjneąDanfoss opuściło około 350 milionów termostatów. Najnowsza wersja to inteligentny termostat grzejnikowy Danfoss Eco™, który zdobył prestiżowe nagrody za wzornictwo RetDot i Danish Design Award.

Fot. Danfoss