Firma Chemours, światowa firma chemiczna, wiodąca na rynku fluoroproduktów, technologii tytanowych i rozwiązań chemicznych, oficjalnie zainaugurowała swój nowy zakład produkcyjny Opteon™ w pobliżu Corpus Christi w Ingleside w Teksasie.

Zakład produkcyjny o wartości 300 mln USD potroi moc produkcyjną Chemours Opteon™ YF, czynnika chłodniczego na bazie fluorofluoroolefiny (HFO), obecnie stosowanego w milionach pojazdów i tysiącach sklepów detalicznych na całym świecie. W przypadku klimatyzacji samochodowej Opteon™ YF ma potencjał globalnego ocieplenia (GWP), który jest o 99,9% niższy niż zastępowany przez niego dotychczasowy czynnik chłodniczy, pomagając w redukcji gazów cieplarnianych i podejmując znaczący krok w kierunku spełnienia globalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska na całym świecie.

Chemours i jego poprzednicy zajmują się produkcją czynników chłodniczych w Coastal Bend od 1972 roku. W nowym zakładzie produkcyjnym Opteon™ YF rozpoczęto produkcję w lutym tego roku. Zakład zatrudnia obecnie około 250 pracowników i 100 wykonawców.

- To historyczna chwila dla naszej młodej firmy i cieszymy się, że możemy zwiększyć naszą zdolność produkcyjną Opteon ™, aby zaspokoić potrzeby naszych klientów dzisiaj iw przyszłości - powiedział Mark Vergnano, prezes i dyrektor generalny Chemours. - Zobowiązujemy się wprowadzać na rynek zmieniające się i zrównoważone rozwiązania, w tym Opteon ™, i jesteśmy dumni z produkcji tego wiodącego w branży czynnika chłodniczego w Stanach Zjednoczonych, co pozwala nam tworzyć nowe miejsca pracy w naszej lokalnej społeczności. 

W ostatnich latach Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Japonia wprowadziły bardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie klimatyzacji mobilnej, chłodnictwa komercyjnego oraz klimatyzacji mieszkaniowej i komercyjnej. Dzięki tym nowym regulacjom i zmieniającym się preferencjom konsumentów, znacznie wzrósł popyt na rynku dla wysokowydajnych, bardziej przyjaznych dla środowiska czynników chłodniczych i mieszanek. Czynniki chłodnicze Opteon ™ mają zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP) i bardzo niski GWP.

Czynniki chłodnicze produkowane przez Chemours w pobliżu Corpus Christi zostaną dostarczone do szybko rosnącej bazy klientów na całym świecie. Kilka światowych firm wybrało ostatnio produkty Opteon ™ do zastosowań w klimatyzacji mieszkaniowej i komercyjnej, w tym Carrier do swoich produktów klimatyzacji w mieszkaniach i lekkich opakowaniach komercyjnych w Ameryce Północnej, Carrier Transicold Europe, Mitsubishi Electric Hydronics i IT Cooling Systems SpA (MEHITS), Johnson Controls i E-Mart, największa koreańska sieć hipermarketów.

Na rynku klimatyzacji mobilnej do końca 2020 r. liczba samochodów korzystających z HFO-1234yf ma wzrosnąć do 145 mln. Do roku 2025 Chemours szacuje, że jego linia produktów o niskim GWP wyeliminuje szacunkowo 325 milionów ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w skali globalnej.