Po wycofaniu się z Francji i Wielkiej Brytanii, Walter Meier sprzedaje swoją niemiecką hurtownię klimatyzacyjną szwedzkiej firmie Swegon, swojemu głównemu dostawcy.

Walter Meier (Klima Deutschland) GmbH jest spółką zależną od szwajcarskiej Walter Meier Group. Firma ma swoją siedzibę w Monachium i została założona w 1937 roku, a od 1991 roku jest częścią Walter Meier AG. Nabycie podlega zatwierdzeniu przez niemieckie organy antymonopolowe, a zamknięcie sprzedaży ma nastąpić w czerwcu 2013 r. Hurtownia Walter Meier zatrudnia 111 pracowników i osiągnęła obrót w wysokości 37 mln euro w roku 2012.

"Wierzymy, że Swegon jest idealnym właścicielem dla Klima Deutschland i że firma będzie się rozwijać jeszcze lepiej w przyszłości, niż do tej pory, dzięki bliższej zależności między produkcją i dystrybucją" powiedział CEO Silvan Meier.

"Zakup ten jest dla nas bardzo ważny" - powiedział Hannu Saastamoinen CEO Swegon. "Mamy bardzo dobre relacje z Walter Meier Klima, która jest naszym największym niezależnym dystrybutorem w segmencie agregatów chłodniczych. Wpisuje się to w naszą strategię rozwoju w biznesie chłodzenia. Teraz czekamy na rozwój naszej współpracy i dalszy wzrost w Niemczech, który jest jednym z naszych priorytetowych rynków".

Firma zajmująca się produktami nawilżania powietrza Walter Meier w Niemczech została wydzielona do nowoutworzonej spółki Condair GmbH, pod koniec roku 2012 roku. Dzięki temu krokowi, Walter Meier był w stanie z powodzeniem zakończyć długoterminową strategię Grupy w celu skupienia się na sprzedaży hurtowej urządzeń do klimatyzacji w Szwajcarii i koncentracji na nawilżaniu i chłodzeniu ewaporacyjnym na światowych rynkach. Zakup Walter Meier to przeniesiony do Niemiec lustrzany plan, który Swegon ujawnił ostatnio w Wielkiej Brytanii, nabywając Coolmation.

Swegon to firma Grupy Latour, dostawca komponentów i skomplikowanych systemów, które tworzą dobry klimat w pomieszczeniu i przyczyniają się do oszczędności energii. Swegon posiada łącznie około 1350 pracowników i sprzedaż wynoszacą około 2,8 mld SEK rocznie. Swegon ma własne laboratoria i 16 biur sprzedaży zlokalizowanych w Szwecji oraz firmy zależne w Finlandii, Norwegii, Danii, Niemczech, Belgii, Francji, Estonii, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Czechach, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Chinach i Indiach. produkty Swegon są dostępne również w innych krajach poprzez dealerów. Swegon nabył w 2010 roku włoską firmę Blue Box, a na początku 2013 roku angielską Coolmation.

Walter Meier jest międzynarodową grupą zajmującą się produkcja i technologią dla klimatu pomieszczeń. Firma została założona w 1937 roku i dziś, z około 2000 pracownikami, generuje obrót ponad 700.000.000 CHF. Akcje Walter Meier są notowane na szwajcarskiej giełdzie (symbol: WMN). Brytyjski Walter Meier został sprzedany włoskiemu producentowi klimatyzacji i pomp ciepła Climaveneta w 2011 roku. Rok wcześniej Walter Meier wycofał się z handlu jednostkami klimatyzacyjnymi i innymi produktami we Francji, aby móc w pełni skupić się na podstawowej działalności związanej z nawilżaniem pomieszczeń, rozszerzając tę dywizję o nowe produkty i bardziej intensywne działania marketingowe.

Źródło: Swegon