Systemair nabył 80% włoskiej firmy Tecnair LV S.p.A. od LU-VE Group, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie, a pozostałe 20% od rodziny Monti. Tecnair jest międzynarodowym dostawcą klimatyzatorów do pomieszczeń zamkniętych. Produkty dostarczane są do szpitali i centrów danych. Rynek włoski stanowi około 25 procent sprzedaży Tecnair, a reszta jest eksportowana głównie do Europy.

Tecnair specjalizuje się w produkcji precyzyjnych produktów chłodzących do zastosowań medycznych, takich jak oddziały intensywnej terapii, sale operacyjne, laboratoria i centra danych. Firma Tecnair ma siedzibę w Uboldo pod Mediolanem, ale przeniesie się do istniejącej siedziby Systemair w Barlassina, 15 km od Uboldo. Sprzedaż Tecnair w 2021 r. wyniosła 12 mln euro, a wynik EBITDA wyniósł 1,2 mln euro. Firma zatrudnia 43 pracowników. Transakcja wymaga zgody władz włoskich, a jej zakończenie szacowane jest na koniec marca 2022 roku.

Uzgodniona cena zakupu wynosi 15 mln EUR bez długów.

„Widzimy, że Tecnair uzupełnia Systemair w wielu obszarach. Asortyment produktów Tecnair i obecność na rynku dobrze pasuje do oferty produktów Systemair. Jednocześnie Systemair podpisuje długoterminową umowę na dostawę z LU-VE wężownic wymiennika ciepła. zobacz dobre synergie poprzez koordynację produkcji, rozwoju produktów i sprzedaży Tecnair z naszym istniejącym zakładem w Barlassina. Dzięki przejęciu uzyskujemy silniejszą pozycję rynkową i dobre synergie w zakresie produktów klimatyzacyjnych na rynku europejskim. CEO Roland Kasper.