Trane Technologies obecnie testuje czynnik chłodniczy R466A na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, Western Cooling Efficiency Center (WCEC), oceniając jego wydajność z jednostką dachową Trane stosowaną w lekkich komercyjnych zastosowaniach HVAC. Amerykański producent wdroży również i przetestuje R466A w trzech lokalizacjach klientów w różnych częściach Stanów Zjednoczonych w ramach rocznej próby terenowej.

Próby terenowe przetestują kompatybilność z nowymi instalacjami sprzętowymi i przeróbkami modernizacyjnymi. Trane będzie ściśle monitorować zużycie energii i mocy oraz analizować właściwości czynnika chłodniczego „w celu dalszej oceny czynnika chłodniczego jako zamiennika dla R410A”.

Po raz pierwszy ogłoszony w czerwcu 2018 r. R466A jest oznaczony przez Honeywell jako Solstice N41. Jest to mieszanka R32 i R125 – dwóch składników R410A – z dodatkiem 39,5% trójfluorojodometanu, lepiej znanego jako CF3I lub R13I1. Daje to czynnikowi chłodniczemu GWP 733, nieco więcej niż GWP R32 wynoszący 675, ale przy zerowej palności.

Pomimo początkowego entuzjazmu rynku, cztery lata później, R466A wciąż nie został przyjęty przez żadnego producenta OEM. Dzieje się tak pomimo nalegań firmy Honeywell, że R466A został poddany „dogłębnej analizie” przez ponad 15 producentów OEM i wiodących producentów sprężarek, osiągając ponad 100 000 godzin pracy w zastosowaniach, w tym VRF, dachach i urządzeniach kanałowych stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Jednak producent sprężarek Bitzer, powołując się na R466A w swoim wysoce szanowanym Raporcie o czynnikach chłodniczych, zgłasza obawy dotyczące „długoterminowej stabilności chemicznej i kompatybilności materiałowej czynnika chłodniczego w ramach specjalnych wymagań cyklu chłodniczego”.

Ponadto, chociaż R466A ma znacznie niższy GWP niż R410A, część tej przewagi jest niwelowana przez fakt, że wymaga stosunkowo większego ładunku. Ponadto, mimo że mówi się o tym, że jest to produkt modernizacyjny, jego zastosowanie przynajmniej w systemach dzielonych wymagałoby wymiany jednostki skraplającej.

 

Czytaj też: "R466A obiecującą alternatywą dla R410A" https://www.hvacr.pl/r466a-obiecujaca-alternatywa-dla-r410a-5305