Po raz piąty z rzędu ebm-papst został laureatem nagrody targów MATERIALICA Design + Technology Award: dyfuzor AxiTop wyróżniono w kategorii Materiał za innowacyjną koncepcję łączącą oszczędności energii, redukcję hałasu i wysoką wydajność.

Jury składające się ekspertów w tematyce projektu i designu wybrało w sumie 27. zwycięzców w pięciu kategoriach spośród niemal 150 zgłoszeń. Nagroda (w 2013 była to już jedenasta edycja) - jest uważana za prestiżowe wyróżnienie, a produkty nią oznaczona za doskonałości myśli technologicznej i projektowania. Wręczenie nagród odbyło się w dniu 15 października 2013 podczas specjalnej gali w czasie targów MATERIALICA 2013.

AxiTop

Dyfuzor AxiTop to element pasywny do wentylatorów osiowych, którego celem jest podniesienie sprawności, ograniczenie hałasu i strat. Zwiększając ciśnienie, minimalizuje on straty na wylocie i zmniejsza hałas operacyjny w tym samym czasie. Dyfuzor można dostosować do dostępnych na rynku wentylatorów osiowych używanych w wymiennikach.

Efekt użycia dyfuzora to podniesienie ciśnienia minimalizującego straty wycieków i umożliwiającego lepsze wykorzystanie pracy wentylatora. AxiTop zmniejsza prędkości strumienia powietrza, co pozwala na zamianę znacznej części energii kinetycznej potrzebnej na pokonanie oporów przepływu powietrza przez wymiennik, w ciśnienie statyczne. Dyfuzor działa jak odwrócona dysza. W ten sposób znacznie poprawia się wydajność oraz zmniejsza prędkość obrotową wentylatora i tym samym poziomu hałasu.

Skala możliwych oszczędności energii - przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i zmniejszeniu hałasu - które mogą być osiągnięte przez dopasowanie optymalnego dyfuzora typu AxiTop na konwencjonalnym wymienniku ciepła są znaczne. Dla przykładu: wymiana standardowej kratki ochronnej wentylatora osiowego na kratkę ochronną z dyfuzorem AxiTop daje oszczędności nawet do 27% możliwego zużycia energii i w tym samym czasie do 7,2 dB(A) mniej hałasu roboczego.

Materiał, z ktrego wykonany jest AxiTop to epylen - ekologiczny materiał wspomagający już doskonałe właściwości dyfuzora. Epylen to materiał kompozytowy łączący drewno i tworzywo sztuczne, opracowany przez ebm-papst. Wraz z dyfuzorem z epylenu firmie ebm- papst udało się osiągnąć idealną symbiozę aerodynamicznych właściwości i dbałość o ochronę zasobów naturalnych.

Epylen jest materiałem są lekkim, dającym się formować i oszczędzać znacznie więcej zasobów w produkcji niż wirniki wykonane z odlewanego ciśnieniowo aluminium. Istotne cechy eplenu to mechaniczna wytrzymałość, odporność na temperaturę i nośnik (np. wodę, oleje, zanieczyszczenia, itp.), a ponadto dobrze tłumiące działanie wpływające na niższy poziom hałasu .

Przy okazji przypominaymy: celem EBM-Papst jest zastąpienie 15% tworzyw sztucznych stosowanych dziś do zrównoważonych biomateriałów do 2015. Używanie naturalnych materiałów pozwala uniknąć znacznych ilości CO2 także podczas produkcji.

>>broszura AxiTop (en)

Źródło: ebm-papst