Mulfingen (Badenia-Wirtembergia), październik 1963. Gerard Sturm i Heinz Ziehl zakładają ebm (Elektrobau Mulfingen) – rodzinną firmę zatrudniającą 35 pracowników. Ich misją staje się zapewnienie inteligentnego i wysoko wydajnego przepływu powietrza, dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia w zakresie silników, elektroniki i aerodynamiki. Już wtedy firma wybijała się na pozycję lidera technologicznego. Jak mówi Sturm, o sukcesie decyduje „odwaga ciągłego rozwoju”. Założyciel firmy podkreślił, że wdrażanie kolejnych innowacyjnych produktów to warunek konieczny utrzymania obecnego tempa rozwoju.

Gerard Sturm i Heinz Ziehl. Fot. ebm-papst

Gerard Sturm i Heinz Ziehl. Fot. ebm-papst


Kadra ebm-papst skupia się na poprawianiu wydajności. Przełomową technologią stały się napędy EC, które obecnie stanowią standard branżowy. Teraz ebm-papst pracuje głównie nad lepszą aerodynamiką i wykorzystaniem materiałów, np. zmniejszenie hałasu i poprawa efektywności dzięki nowej konstrukcji czy wykonaniach materiałowych łopatek wentylatora.
ebm-papst uważany jest za „trendsettera” rynku wentylacyjnego, a jednocześnie może pochwalić się sukcesem ekonomicznym – w pierwszej połowie obecnego roku obrachunkowego uzyskano wzrost obrotów o 10% (do 730 mln euro). Od zeszłego roku wzrosło też zatrudnienie – do 11 400 pracowników (o 750 osób). Wzrost obrotów firma zawdzięcza w dużym stopniu rozwoju na rynku azjatyckim, dzięki otwarciu w ubiegłym roku centrum badań i rozwoju w Szanghaju. Podobne centrum ma powstać w Ameryce Roczny budżet firmy na badania i rozwój wynosi 75 mln euro.

ebm-papst Hollenbach. Fot. ebm-papst

ebm-papst w Hollenbach. Fot. ebm-papst

Kamienie milowe
2012 – nowe centrum B&R w Wai Gao Qiao koło Szanghaju, budowa nowego centrum logistycznego w Landshut, zakup firmy Zeitlauf produkującej łożyska. Wprowadzanie dyfuzorów AxiTop – nowy standard w zakresie redukcji hałasu i poprawy efektywności.
2011 – pierwsza publiczna prezentacja wentylatorów wykonanych z biomateriałów. Wprowadzenie nowego standardu wentylatorów odśrodkowych EC (RadiCal) 2010 – wdrożenie filozofii GreenTech do produkcji.
2008 – nowy standard wentylatora z serią HyBlade (R) – wyraźne zmniejszenie zużycia energii i hałasu.
2007 – ebm-papst przekracza 1 mld euro obrotu. Gerhard Sturm rezygnuje z funkcji prezesa i obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej.
2006 - ebm-papst stawia na zieloną technologię – powstaje niezależna energetycznie fabryka wentylatorów energooszczędnych w Mulfingen-Hollenbach.
1998 – powstanie pierwszych energooszczędnych wentylatorów odśrodkowych  i osiowych ze zintegrowaną elektroniką
1997 – zakup fabryki w Landshut plant od ALCATELa i zmiana jej nazwy na Motoren Ventilatoren Landshut GmbH (mvl)
1992 – zakup PAPST Motoren GmbH w St. Georgen (Schwartzwald)
1965 – powstanie pierwszego wentylatora w technologii EC/DC
1963 – Gerhard Sturm and Heinz Ziehl zakładają Elektrobau Mulfingen (ebm).

ebm-papst - zakład produkcyjny. Fot. ebm-papst

Produkcja w ebm-papst. Fot. ebm-papst

obchody 50-lecia w ebm-papst TV:

 


 

Źródło: ebm-papst