Unikalny system firmy Carrier, opracowany przez globalny zespół inżynierów AdvanTE3C przy wsparciu Carrier, zastąpi rozwiązanie zamontowane również przez firmę Carrier na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

System zaprojektowano tak, aby zapewniał dwukrotnie większą wydajność i obsługiwał trzykrotnie większą objętość niż poprzedni. Postawiono nie tylko na energooszczędności, ale też na cichą pracę, a przede wszystkim - na ograniczenie ruchu powietrza wokół fresków oraz zapewnienie jego prawidłowcyh parametrów (ścisła kontrola temperatury i poziomu wilgotności). Zespół projektowy przeprowadził więc wszechstronne modelowanie przy użyciu specjalnie opracowanej do tego celu aplikacji. Poza tym,system zaprojektowano w taki sposób, aby po zainstalowaniu był właściwie niewidoczny dla zwiedzających.

Antonio Paolucci, Dyrektor Muzeów Watykańskich powiedział: Jesteśmy pewni, że system HVAC dostarczony przez firmę Carrier pozwoli nam zabezpieczyć dzieła Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, umożliwiając jednocześnie zwiedzającym dalsze podziwianie jego fresków przez długi czas. Ksiądz Rafael García de la Serrana Villalobos, Dyrektor Watykańskiego Działu Usług Technicznych, dodaje: Rozwiązanie firmy Carrier jest właściwą odpowiedzią na naszą pilną potrzebę zapewnienia ściśle kontrolowanego mikroklimatu i wydajną redukcję zanieczyszczeń. Nasza owocna współpraca z firmą Carrier doprowadziła do zawarcia szerszego porozumienia technicznego z UTC i innymi firmami budowlanymi wchodzącymi w skład tej korporacji.

Didier Da Costa, Prezes Carrier Europe stwierdził:“Jesteśmy dumni z tego, że ponownie wybrano nas do opracowania i realizacji systemu HVAC o dużej wydajności, przy wykorzystaniu zasobów firmy Carrier i globalnych zasobów korporacji UTC, a także naszej wiedzy technicznej. To nowe rozwiązanie stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie jednym z najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanych dzieł sztuki. Zaprojektowano je w celu dostarczenia wyjątkowej niezawodności i skalowalności do przyszłych potrzeb.

Prace instalacyjne rozpoczną się niezwłocznie po demontażu istniejącego systemu; w międzyczasie, w okresie letnim, kaplica będzie klimatyzowana tymczasowym systemem.

 

Fot. Sztuka24h, Flickr, na lic. CC BY 2.0.