Czy wiesz, że...

Daikin przejął Goodman?

Daikin kupił Goodman, głównego gracza HVAC w sektorze budownictwa mieszkaniowego w USA, za łączną wartość 3,7 miliarda dolarów. Zakup ten znacznie rozszerza geograficzny zasięg Daikin i poprawi jej zyskowność.

Wydano rocznik branżowy HVACR 2013?

Na niemieckim rynku pojawiła się dziewiąta edycja rocznika usług budowlanych, poświęcona wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwu: TGA Jahrbuch 2013.  

GREE jest liderem branżowym w Chinach?

GREE № 1 w 2012. Zysk netto Gree Electric Appliances Inc w 2012 osiągnął 1,19 miliardów dolarów, co stanowi 40,88% wyższy zysk od wyniku przewidywanego.

W Olsztynie powstał pierwszy dom zeroenergetyczny

Pod Olsztynem powstał pierwszy dom w systemie "zero energii" - czyli ze zintegrowanym systemem ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej - poinformowała Katarzyna Capłap z Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Unii Europejskiej i Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorem rozwiązania jest przedsiębiorca budowlany inż. Wiesław Krawczyk.

Hotel z basenem można ogrzać pompami ciepła?

Hotel – od dawna już nie kojarzy się tylko z noclegiem dla osób goszczących w innym mieście. Obecnie jest on wielofunkcyjnym obiektem budowlanym, umiejscowionym w zależności od celu w miastach, przy drogach, przy lotniskach, na terenach wiejskich lub leśnych. Inwestor stara się nadać swojemu hotelowi niepowtarzalny charakter, stworzyć atmosferę spokoju, bezpieczeństwa i relaksu. Nierzadko w grę wchodzi również element luksusu. Natomiast wyposażenie hotelu w odpowiedni sprzęty i instalacje, takie jak na przykład basen i strefa SPA, podnosi standard obiektu. Okazuje się jednak, że zapewnienie tego luksusu implikuje znacznie wyższe wymagania techniczne niż hotel w wersji „podstawowej”. Komfort korzystania z basenu związany jest z większym wykorzystaniem energii niż dla zapewnienia potrzeb samego hotelu. Jak zatem, w przypadku takiego kompleksu hotelowo-basenowego zapewnić najtańszą energię oraz bezobsługowość i trwałość systemu?  

Zwykła woda ma niezwykłe właściowści?

Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi i prawdopodobnie nie tylko na naszej planecie. Wodę pijemy, myjemy się nią, pływamy po niej, podlewamy nią pola, gasimy pożary, wykorzystujemy praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki i techniki. Czego tylko z nią nie robimy. Nie ma co ukrywać, nawet rozpędzamy nią manifestantów i, co dotyczy niektórych wariatów, skaczemy do wody z mostu, żegnając się z życiem. Woda może być bardzo groźna dla ludzi, co udowodniło niedawne tsunami w Oceanie Indyjskim. Woda jest niezbędnym warunkiem istnienia ludzkości. Jest jednocześnie świadkiem i aktywnym uczestnikiem wszystkich naszych osiągnięć i niepowodzeń. Jako nośnik lub akumulator ciepła, „zimna” woda znajduje szerokie zastosowanie w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej. W tym charakterze ma ona bezpośredni związek z profilem naszego czasopisma. Jednak jak głęboko sięga nasza wiedza o tym płynie, oprócz skąpych wiadomości zaczerpniętych ze szkolnych i uczelnianych programów? Czy wszystkie jej niezwykłe właściwości jesteśmy w stanie objaśnić i wykorzystać dla swojej korzyści? Artykuł o niezwykłych właściwościach zwykłej wody...